M4-0.70 x 40 mm Phillips Fillister Machine Screw, Zinc Plated Steel, 100 PK, EnjoyTool Select, Mfr#: M24660.040.0040
Machine Screw, Head Type Cheese, Material Steel, Finish Zinc Plated, Drive Phillips, Thread Size M4, Fastener Length 40 mm, Head Width 8 mm, Head Height 3.25 mm, Drive Size #2, Tensile Strength 60,900 psi, Dimensional Standards DIN 7985H, DIN EN ISO 7045, Pack Size Small, Type Standard Machine Screw, System of Measurement Metric, Thread Type Coarse, Package Quantity 100
9999 in stock
Subtotal:
Final shipping and tax calculated in checkout
Brand Name: Enjoytool Select
Mfr #: M24660.040.0040
Availability: Ships in 1 days
SKU: GRG1135093
UPC: 190735960912
Category:
Analogues
PropertyValue
System of MeasurementMetric
Thread SizeM4-0.70
Fastener Length40 mm
Head TypeFillister
DrivePhillips
Drive Size#2
MaterialSteel
FinishZinc Plated
Tensile Strength60,900 psi
StandardsDIN 7985A, DIN EN ISO 7045
ItemMachine Screw
Head Dia.8 mm
Rockwell HardnessB71 to B99
Head Height3.25 mm
Package Quantity100
Thread TypeCoarse
Dimensional StandardsDIN 7985H, DIN EN ISO 7045
Screw SizeM4
Thread Pitch0.7 mm
Pack SizeSmall
Head Width8 mm
Material Grade/Class4.8
Overall Length40 mm
Fastener Length40 mm
Head ShapeRound
Finish TypeZinc Plated
Drive TypePhillips
Material TypeSteel
Country of Origin (subject to change)Multiple
TAGS:
#M4-0.70 x 40 mm Phillips Fillister Machine Screw