| Property | Value |
|---|---|
| Item | Mechanical Conduit Bender |
| Type | Standard Duty |
| Capacity | 1/2, 3/4 and 1 in Ridgid/IMC Conduit |
| Includes | Undercarriage Frame with Wheels |
| Built-In | 0 to 90 Deg Bending Gauge, Bending Degree Indicator and Bending Charts |
| Markings | Bending Degree Indicator |
| Application | Conduit Bending |
| Features | Welded Construction, Ratchet Action |
| Bend Angle - Minimum | 0 Degrees |
| Makes Offset Bends | Yes |
| Includes Wheels | Yes |
| Includes Handle | No |
| EMT Conduit Size - Stainless Steel | Not Applicable |
| Centerline Bend Radius | 2 5/8 in to 5 7/8 in for 1/2 in to 1 in Rigid Conduit |
| EMT Conduit Size - Aluminum and Galvanized Steel | Not Applicable |
| Centerline Bend Radius1 | 2 5/8 in to 5 7/8 in for 1/2 in to 1 in Rigid Conduit |
| IMC/RMC Conduit Size | 3/4 in, 1 in |
| Bend Angle - Maximum | 90 Degrees |
| Country of Origin (subject to change) | United States |
| Package Quantity | 1 |
Mech Conduit Bender, 1/2-1 In Rigid, Greenlee, Mfr#: 1800
$2318.99
Free shipping will be applied on orders over $50
Mechanical Conduit Bender, EMT Conduit Size - Aluminum and Galvanized Steel Not Applicable, EMT Conduit Size - Stainless Steel Not Applicable, IMC/RMC Conduit Size 1/2 in, 3/4 in, 1 in, Centerline Bend Radius 2 5/8 in to 5 7/8 in for 1/2 in to 1 in Rigid Conduit, Application Conduit Bending, Bend Angle - Maximum 90 Degrees , Bend Angle - Minimum 0 Degrees , Features Welded Construction, Ratchet Action, Includes Undercarriage Frame with Wheels, Includes Handle No, Includes Wheels Yes
9999 in stock
Subtotal:
$2318.99
You must be logged in to post a review.
Reviews
There are no reviews yet.