| Property | Value |
|---|---|
| Item | Circulating Pump Motor |
| Motor Enclosure Design | Open Dripproof |
| Frame | 48YZ |
| Phase | Single |
| Motor Thermal Protection | Auto |
| Compatible with Brand | U.S. Motors |
| Compatible with Pump Type | Hot Water Circulating Pump |
| Bolt Circle Diameter | 5 in |
| Number of Speeds | 1 |
| Nameplate Voltage | 115V AC |
| Body Diameter | 6 11/16 in |
| Frequency | 60 Hz |
| Horsepower | 1/4 |
| Maximum RPM | 1,725 RPM |
| Maximum Ambient Temperature | 122 Degrees F |
| Full Load Current | 4.6 A |
| Compatible with Series | Split Phase Hot Water Circulating Pump |
| Compatible with Manufacturer Model Number | S055TJL7911011B |
| Compatible Manufacturer Model Number | S055TJL7911011B |
| Compatible Manufacturer Part Number | S055TJL7911011B |
| For Use with Mfr. Model Number | S055TJL7911011B |
| For Use With Mfr. Model Number | S055TJL7911011B |
| Country of Origin (subject to change) | Mexico |
| Package Quantity | 1 |
Motor, 1/4HP, 1725RPM, 115V, 60HZ, 48Y, U.S. Motors, Mfr#: 3259
$231.99
Free shipping will be applied on orders over $50
Circulating Pump Motor, Compatible with Brand U.S. Motors, Compatible with Grainger Part Number 617K69, Compatible with Manufacturer Model Number S055TJL7911011B, Compatible with Pump Type Hot Water Circulating Pump, Compatible with Series Split Phase Hot Water Circulating Pump, Horsepower 1/4, Maximum Ambient Temperature 122 Degrees F, Maximum RPM 1,725 RPM, Motor Enclosure Design Open Dripproof, Motor Thermal Protection Auto, Nameplate Voltage 115V AC, Number of Speeds 1, Phase Single
9999 in stock
Subtotal:
$231.99
You must be logged in to post a review.
Reviews
There are no reviews yet.