| Property | Value |
|---|---|
| Item | Motor,1/6HP,1725RPM,115V,60HZ,48Y |
| Motor Enclosure Design | Open Dripproof |
| Frame | 48YZ |
| Phase | Single |
| Motor Thermal Protection | Auto |
| Full Load Current | 3.8 A |
| Bolt Circle Diameter | 4 5/8 in |
| Maximum RPM | 1,725 RPM |
| Compatible with Series | Split Phase Hot Water Circulating Pump |
| Nameplate Voltage | 115V AC |
| Horsepower | 0.167 |
| Frequency | 60 Hz |
| Compatible with Pump Type | Hot Water Circulating Pump |
| Maximum Ambient Temperature | 122 Degrees F |
| Number of Speeds | 1 |
| Country of Origin (subject to change) | Mexico |
| Package Quantity | 1 |
Motor, 1/6HP, 1725RPM, 115V, 60HZ, 48Y, U.S. Motors, Mfr#: 3256
$195.99
Free shipping will be applied on orders over $50
Motor,1/6HP,1725RPM,115V,60HZ,48Y, Compatible with Grainger Part Number 617L37, Compatible with Pump Type Hot Water Circulating Pump, Compatible with Series Split Phase Hot Water Circulating Pump, Horsepower 0.167, Maximum Ambient Temperature 122 Degrees F, Maximum RPM 1,725 RPM, Motor Enclosure Design Open Dripproof, Motor Thermal Protection Auto, Nameplate Voltage 115V AC, Number of Speeds 1, Phase Single, Bolt Circle Diameter 4 5/8 in, Frame 48YZ, Frequency 60 Hz, Full Load Current 3.8 A
9999 in stock
Subtotal:
$195.99
You must be logged in to post a review.
Reviews
There are no reviews yet.