| Property | Value |
|---|---|
| Output Watts | 25 W |
| HP | 25 |
| RPM Range | 1,501-1,600 |
| Phase | Single |
| Voltage | 115V AC |
| Motor Shaft Rotation | CCW |
| Nameplate RPM | 1,550 |
| Item | Shaded Pole Unit Bearing |
| Full Load Amps | 1.1 A |
| Motor Bearings | Unit |
| Standards | CSA Certified, UL Listed |
| Overall Length | 4 1/2 in |
| Motor Mounting Position | All Angle |
| Body Dia. | 3 7/8 in |
| Motor Application | HVAC/R |
| Motor Enclosure Design | Totally Enclosed |
| Motor Service Factor | 1 |
| Motor Thermal Protection | Impedance |
| Hz | 60 Hz |
| Includes | (4) Mounting Screws (2 to 35 W); Speed Nut; Vibration Dampener Hub Washer |
| Motor Design | Shaded Pole |
| Shaft Dia. | 1/4 in |
| Max. Ambient Temp. | 40 Degrees C |
| Motor Mounting Type | Rigid Base |
| Features | Cast Iron Housing, Impedance Protected, Individually Boxed, Permanently Lubricated Bearings |
| Application | Evaporator or Condenser Fan Motors |
| No. of Speeds | 1 |
| Country of Origin (subject to change) | Mexico |
| Package Quantity | 1 |
Motor, 25W, 1550RPM, 60HZ, 115V, CCWLE, U.S. Motors, Mfr#: 2124
$181.99
Free shipping will be applied on orders over $50
Shaded Pole Unit Bearing, Single Phase, Motor Design Shaded Pole, 25 HP, Nameplate RPM 1,550, No. of Speeds 1, Voltage 115V AC, 1.1 A Full Load Amps, Output Watts 25 W, 60 Hz Hz, Motor Service Factor 1, Motor Thermal Protection Impedance, Max. Ambient Temp. 40 Degrees C, Motor Shaft Rotation CCW, Motor Enclosure Design Totally Enclosed, Motor Mounting Type Rigid Base, Motor Mounting Position All Angle, Shaft Dia. 1/4 in
9999 in stock
Subtotal:
$181.99
You must be logged in to post a review.
Reviews
There are no reviews yet.