Solid Door Storage Cabinet, 48 in W, 72 in H, 24 in D, Dark Gray, Hallowell, Mfr#: 425S24MA-HG
Storage Cabinet, Base Type Casters, Body Panel Type Solid, Cabinet Color Dark Gray, Cabinet Material Steel, Cabinet Storage Components Shelves, Door Handle Type Swing, Door Type Solid, Duty Rating Light Duty, For Use Indoors/Outdoors No, Frame Assembled Assembled, Load Capacity per Shelf 200 lb, Lock Type Keyed, Mobility Mobile, Mounting Location Freestanding, Number of Shelves 4, Overall Depth 24 in, Overall Height 72 in, Overall Width 48 in, Audit Trail Storage None
9999 in stock
Subtotal:
Final shipping and tax calculated in checkout
Brand Name: Hallowell
Mfr #: 425S24MA-HG
Availability: Ships in 9 days
SKU: GRG9896941 Category:
Analogues
PropertyValue
Width of Cabinet48 in
Depth of Cabinet24 in
Height of Cabinet72 in
Number of Shelves4
ColorDark Gray
MaterialSteel
Mobile/StationaryMobile
Number of Doors2
Door TypeSolid
ItemStorage Cabinet
Duty RatingCommercial
Cabinet Strength RatingCommercial
Casters IncludedYes
Cabinet Locking MechanismKeyed
Cabinet Door TypeStandard
Overall Cabinet Depth24
Overall Cabinet Height72
FinishPowder Coated
Shelf Capacity200 lb
Overall Cabinet Width48
Cabinet Height RangeFull Height (59
Cabinet StyleShelving
Number of Cabinet Shelves4
No. of Drawers0
Locking CabinetYes
Caster Configuration(4) Swivel with Brakes
Green Environmental AttributeProduct Contains a Minimum of 50% Post-Consumer Recycled Content
Number of Drawers0
Finish - CabinetsPowder Coated
Cabinet Handle StyleSwing
Gauge22
Green Certification or Other RecognitionGREENGUARD Certified
Includes(2) keys; Casters
Caster Type(4) Swivel with Locks
Cabinet ColorDark Gray
Item - Storage CabinetsStorage Cabinet
Locking Points3 Points
Material - CabinetsSteel
Assembled/UnassembledAssembled
Overall Height72 in
Overall Width48 in
Cabinet Storage ComponentsShelves
Number of Shelves and Adjustability4 Adjustable Shelves
Door Handle TypeSwing
Shelf Material Thickness22 ga
Shelf Adjustment Increments2 in
MobilityMobile
Door Material Thickness22 ga
Load Capacity per Shelf200 lb
Includes KeysYes
Cabinet MaterialSteel
Cabinet Finish/MaterialPowder Coated Steel
Base TypeCasters
Frame AssembledAssembled
Lock TypeKeyed
For Use OutdoorsNo
Door Opening180 Degrees
Method of ConstructionWelded
Body Panel TypeSolid
Audit Trail StorageNone
Color FamilyGray
Shelf AdjustabilityAdjustable
Door Locking Points3
Series400
Overall Depth24 in
Panel Material Thickness22 ga
Number of Keys2
Cabinet FinishPowder Coated
Overall WxD48 in x 24 in
For Use Indoors/OutdoorsNo
Country of Origin (subject to change)United States
Package Quantity1
TAGS:
#Solid Door Storage Cabinet
#48 in W
#72 in H
#24 in D