Eye Bolt M6, 6 mm ID, Steel, Plain, 25 PK, EnjoyTool Select, Mfr#: M16180.060.0030
Rod End, Eye Inside Diameter 6 mm, Eye Outside Diameter 14 mm, Eye Thickness 7 mm, Black Oxide, Steel, Material Grade/Class Class 4.6, Material Quality Standards DIN 444, Hole Center-to-End Length 30 mm, Shank Diameter 6 mm, Thread Style Partially Threaded, Thread Direction Right Hand, Thread Length 18 mm, Thread Pitch 1 mm, Thread Size M6-1.00, Externally Threaded, System of Measurement Metric, Rod End, Screw Size 6 mm, Pack Size Small Pack, Manufacturer Location Globally Sourced
9999 in stock
Subtotal:
Final shipping and tax calculated in checkout
Brand Name: Zoro Select
Mfr #: M16180.060.0030
Availability: Ships in 1 days
SKU: GRG0301981 Category:
Analogues
PropertyValue
ItemEye Bolt
System of MeasurementMetric
Thread SizeM6
Eye Inside Diameter6 mm
MaterialSteel
FinishPlain
Overall Length30 mm
Thread Length18 mm
Screw SizeM6
Package Quantity25
TypeRod End
Hole Center-to-End Length30 mm
Thread Pitch1 mm
Thread DirectionRight Hand
Shank Diameter6 mm
Thread StylePartially Threaded
Rod End StandardsDIN 444
Globally SourcedGlobally Sourced
Material Grade/ClassClass 4.6
Shank TypeExternally Threaded
Material Quality StandardDIN 444
Eye Outside Diameter14 mm
Eye Thickness7 mm
Pack SizeSmall Pack
Thread SizeM6-1.00
Manufacturer LocationGlobally Sourced
Material Quality StandardsDIN 444
StandardsDIN 444
Head ShapeLoop
Drive TypeNo Drive
Finish TypeBlack Oxide
Eye Outside Dia.14.0 mm
Length from Ream Center30.0 mm
Material TypeSteel
Eye Inside Dia.6 mm
Country of Origin (subject to change)Multiple
TAGS:
#Eye Bolt M6
#6 mm ID