| Property | Value |
|---|---|
| Item | Stabilized Connector |
| Material | Steel |
| Gauge Connection Type | NPT, Flange |
| Max. Pressure | 10,000 psi @ 200Β°F |
| Length (In.) | 3-3/8 in; 5 in |
| Series | SZ |
| Orifice Diameter | 3/8 in |
| Bolt Material | Carbon Steel |
| Connector Type | Long Stabilized Pair With Flange Adapter |
| Country of Origin (subject to change) | United States |
| Package Quantity | 1 |
Long Stabilized Connector Pair, With Flange Adaptor, Steel, DK1, Noshok, Mfr#: SZC4-DK1
$467.99
Free shipping will be applied on orders over $50
Slotted bolt holes allow for 2-1/8 in. and 2-1/4 in. bolt spacings. Designed to reinforce the entire installation by shiftingradial-stress load away from the NPT connections. Optional dielectric barrier creates a non-conductive shield betweenthe instrument and the orifice fitting.
9999 in stock
Subtotal:
$467.99
You must be logged in to post a review.
Reviews
There are no reviews yet.