| Property | Value |
|---|---|
| Promotion Restriction | Not eligible for promotion |
| Item | Pipe Locator Kit |
| Type | Line Trace Mode |
| Length | 32 1/2 in |
| Width | 4 7/8 in |
| Height | 11 3/8 in |
| Overall Height | 11 3/8 in |
| Features | IP65 Rated, One-Key Tracking |
| Overall Width | 4 7/8 in |
| Overall Length | 32 1/2 in |
| Keypad | Yes |
| Power Rating | 12V |
| Depth Reading | 20 ft |
| Display | LCD |
| Transmitter Frequency | Line Trace 33kHz, 83kHz, Passive 50/60 Hz, Radio 10kHz - 22.7kHz Bandwidth, Sonde 512 HZ, 640 Hz, 33 KHz |
| Includes | M12 Lithium-ion Battery Charger, M12 REDLITHIUM CP1.5 Battery Pack |
| Construction | Plastic |
| Operating Temp. | 14 Degrees to 122 Degrees F |
| Antenna | 3D Antenna |
| Power Source | Cordless |
| Application | Locates Plumbing lines |
| Material | Rubber; Plastic |
| Product Type | Pipe Locator Kit |
| Battery Type | Redlithium Battery |
| Sonde Frequency | 512 Hz, 640 Hz, 33 kHz |
| Number of Line Trace Frequencies | 2 |
| Cordless Tool Kit Contents | Battery, Charger |
| Display Size | 4 3/10 in |
| Voltage | 12 V DC |
| Power Frequency | 50 Hz, 60 Hz |
| Number of Sonde Frequencies | 3 |
| Minimum Operating Temperature | 14 Degrees F |
| Number of Batteries Required | 1 |
| Line Trace Frequency | 33 kHz, 83 kHz |
| Number of Batteries Included | 1 |
| Number of Power Frequencies | 2 |
| Maximum Operating Temperature | 122 Degrees F |
| Used to Detect | Sewer Lines |
| Modes | Line Trace |
| Country of Origin (subject to change) | China |
| Package Quantity | 1 |
M12 Pipeline Locator Kit, Milwaukee Tool, Mfr#: 2580-21
$2699
Free shipping will be applied on orders over $50
Pipe Locator Kit, Product Type Pipe Locator Kit, Number of Sonde Frequencies 3, Sonde Frequency 512 Hz, 640 Hz, 33 kHz, Display Size 4 3/10 in, Number of Line Trace Frequencies 2, Line Trace Frequency 33 kHz, 83 kHz, Number of Power Frequencies 2, Power Frequency 50 Hz, 60 Hz, Depth Reading 20 ft, Battery Type Redlithium Battery, Number of Batteries Included 1, Antenna 3D Antenna, Application Locates Plumbing lines, Cordless Tool Kit Contents Battery, Charger, Display LCD
9999 in stock
Subtotal:
$2699
You must be logged in to post a review.
Reviews
There are no reviews yet.