| Property | Value |
|---|---|
| Promotion Restriction | Not eligible for promotion |
| Item | Magnetic Drill Press |
| Voltage | 120V AC |
| Spindle Taper | 3/4 in |
| Drill Travel | 5 3/4 in |
| Capacity Steel | 1 5/8 in |
| No Load RPM | 475 to 730 |
| Amps | 13.0 A |
| Drill Point Pressure | 800 lb |
| Magnet Type | Electro |
| Overall Height | 14 1/8 in |
| Corded/Cordless | Corded |
| Motor HP | 2 3/10 hp |
| Includes | 1/2 in Chuck Adapter, Carrying Case, Chuck Key, (2) Telescoping Pilot Pins, Lubricant Spray Bottle, Safety Strap |
| Features | Free Adjustment to Optimized Cutting and Drilling Speeds |
| Tool Weight | 30 lb |
| Drill to Center From Base | 1 1/4 in |
| Reversible | No |
| Corded/Banded | Corded |
| Chuck Size | 3/4 in |
| Tool Length | 11 1/4 in |
| Spindle Speed | 475 RPM - 730 RPM |
| Power Source | Corded |
| Phase | Single-Phase |
| Variable Speed | Yes |
| Overall Length | 11 1/2 in |
| Power Down Feed Included | No |
| Drilling Capacity in Wood | 1 5/8 in |
| Maximum Spindle Speed | 730 RPM |
| Drilling Capacity in Masonry | 1 5/8 in |
| Maximum Core Bit Compatibility | 1 5/8 in |
| Drilling Capacity in Aluminum | 1 5/8 in |
| Application | Drilling |
| Minimum Spindle Speed | 475 RPM |
| Base Type | Fixed |
| Tapping Compatible | Yes |
| Number of Spindle Speeds | 2 |
| Current | 13 A |
| Var. Speed | Variable Speed |
| Minimum Working Speed | 475 RPM |
| Number of Pieces | 8 |
| Drilling Capacity in Steel | 1 5/8 in |
| Tool Style | Large |
| Drilling Capacity in Cast Iron | 1 5/8 in |
| Chuck Style | Weldon Quick Change |
| Overall Width | 7 1/4 in |
| Coolant System | Yes |
| Maximum Working Speed | 730 RPM |
| Country of Origin (subject to change) | China |
| Package Quantity | 1 |
1-5/8" Electromagnetic Drill Kit, Milwaukee Tool, Mfr#: 4272-21
$1310.99
Free shipping will be applied on orders over $50
Magnetic Drill Press, Magnet Type Electro, Variable Speed Yes, Drilling Capacity in Steel 1 5/8 in, Drilling Capacity in Wood 1 5/8 in, Drilling Capacity in Cast Iron 1 5/8 in, Drill Travel 5 3/4 in, Maximum Spindle Speed 730 RPM, Minimum Spindle Speed 475 RPM, Current 13 A, Voltage 120V AC, Phase Single-Phase, Base Type Fixed, Spindle Taper 3/4 in, Chuck Size 3/4 in, Chuck Style Weldon Quick Change, Drill Point Pressure 800 lb, Power Down Feed Included No, Coolant System Yes, Tool Style Large
9999 in stock
Subtotal:
$1310.99
You must be logged in to post a review.
Reviews
There are no reviews yet.