| Property | Value |
|---|---|
| Item | Magnetic Drill Press |
| Voltage | 120V AC |
| Spindle Taper | 3/4 |
| Drill Travel | 3 9/16 in |
| Drill Point Pressure | 2,248 lb |
| Magnet Type | Dual Coil |
| Overall Height | 12 1/2 in |
| Maximum Core Bit Compatibility | 1 1/4 in |
| Drill Motor Model Included | 72709461090 |
| Application | Drilling |
| Plug Type | Three-Prong |
| Power Down Feed Included | No |
| Chuck Style | Keyed |
| Power Source | Corded |
| Number of Spindle Speeds | 1 |
| Tool Weight | 23.15 lb |
| Reversible | No |
| Current | 11 A |
| Coolant System | Yes |
| Magnetic Force | 10,000 N |
| Overall Width | 7 in |
| Series | JME |
| Variable Speed | No |
| Minimum Spindle Speed | 700 RPM |
| Phase | Single-Phase |
| Chuck Size | 1 1/4 in |
| Minimum Working Speed | 700 RPM |
| Overall Length | 11 in |
| Maximum Spindle Speed | 700 RPM |
| Tool Style | Compact |
| Base Type | Fixed |
| Tapping Compatible | No |
| Features | Small and Lightweight Single Speed Magnetic Base Drill |
| Number of Pieces | 11 |
| Spindle Travel | 2 in |
| Cord Length | 9.8 ft |
| Maximum Working Speed | 450 RPM |
| Minimum Core Bit Compatibility | 7/16 in |
| Spindle Speed | 700 RPM - 700 RPM |
| Drilling Capacity in Steel | 1 1/4 in |
| Var. Speed | Single Speed |
| Country of Origin (subject to change) | India |
| Package Quantity | 1 |
Magnetic Drill Set, 120V, Fein, Mfr#: JME Shortslugger II
$1049.95
Free shipping will be applied on orders over $50
Magnetic Drill Press, Magnet Type Dual Coil, Variable Speed No, Drilling Capacity in Steel 1 1/4 in, Drill Travel 3 9/16 in, Maximum Spindle Speed 700 RPM, Minimum Spindle Speed 700 RPM, Current 11 A, Voltage 120V AC, Phase Single-Phase, Base Type Fixed, Spindle Taper 3/4, Chuck Size 1 1/4 in, Chuck Style Keyed, Drill Point Pressure 2,248 lb, Power Down Feed Included No, Coolant System Yes, Tool Style Compact, Tapping Compatible No, Cord Length 9.8 ft, Plug Type Three-Prong
9999 in stock
Subtotal:
$1049.95
You must be logged in to post a review.
Reviews
There are no reviews yet.