| Property | Value |
|---|---|
| Item | Micro Ohmmeter |
| Resistance Range - Milli and Microhm Meters | 1.9999 miliohm to 1999.9 ohm |
| Resolution | 0.1u Ohms to 100m Ohms |
| Accuracy | +/-0.2% |
| Output Current | 100uA to 10A |
| Resistance Range | 1.9999 megohm to 1999.9 ohm |
| Display | Backlit LCD |
| Power Source | Battery |
| Includes | (2) 4 Ft. DH4 Duplex Handspikes, Automotive Charger and User Guide, Battery, Battery Charger |
| Safety Rating | Cat III 600V |
| Counts | 19,999 |
| Data Storage | 700 Test Results |
| Interface | RS232 |
| Calibration Certificate | Not Included |
| Product Type | Micro Ohm Meter |
| Special Features | Added Data Storage |
| CAT Safety Rating | CAT III 600V |
| Additional Features | Added Data Storage |
| Communication Protocol | RS-232 |
| Minimum Insulation Resistance | 1.999 microohm |
| Maximum Insulation Resistance | 2 kiloohm |
| Number of Digits | 4 |
| Insulation Resistance Resolution | 0.1 microohm to 100 milliohm |
| Maximum Operating Temperature | 122 Degrees F |
| Minimum Operating Temperature | 14 Degrees F |
| Country of Origin (subject to change) | United Kingdom |
| Package Quantity | 1 |
Micro Ohm Meter, 1.9999m Ohms-1999.9 Ohms, Megger, Mfr#: 1006-600
$6204.99
Free shipping will be applied on orders over $50
Micro Ohmmeter, Communication Protocol RS-232, Insulation Resistance Resolution 0.1 microohm to 100 milliohm, Maximum Insulation Resistance 2 kiloohm, Minimum Insulation Resistance 1.999 microohm, Number of Digits 4, Power Source Battery, Includes (2) 4 Ft. DH4 Duplex Handspikes, Automotive Charger and User Guide, Battery, Battery Charger
9999 in stock
Subtotal:
$6204.99
You must be logged in to post a review.
Reviews
There are no reviews yet.