Military Grade Cargo Lifting Net 16x16, Us Netting, Mfr#: MGCLN-10-16-2W
Cargo Lifting Net, Attachment Type Loop, Working Load Limit 4,500 lb, Number of Attachment Points 4, Opening Size 10 in, Material Polyester, Webbing Width 2 in, Overall Length 16 ft, Overall Width 16 ft, Color Black/Safety Orange, Standards U.S. Military Specifications
9999 in stock
Subtotal:
Final shipping and tax calculated in checkout
Brand Name: Us Netting
Mfr #: MGCLN-10-16-2W
Availability: Ships in 5 days
SKU: GRG6518613
UPC: 811931032431
Category:
Analogues
PropertyValue
ItemMilitary Gr Cargo Lifting Net,16Ftx16Ft
MaterialPolyester
ColorBlack/Safety Orange
StandardsU.S. Military Specifications
Lifting Capacity4,500 lb
Number of Sling Loops4
Overall Width16 ft
Net Width16 ft
Overall Length16 ft
Webbing Opening Size10 in
Net Length16 ft
Webbing Width2 in
Attachment TypeLoop
Working Load Limit4,500 lb
Number of Attachment Points4
Opening Size10 in