| Property | Value |
|---|---|
| Item | Mini Tachometer |
| Contact / Noncontact | Noncontact |
| Contact RPM Range | 2 to 99,999 RPM |
| Noncontact RPM Range | 2 to 99,999 |
| Speed (FPM) | Not Applicable |
| RPM Accuracy | +/-0.05% |
| Working Angle | +/-30 Degrees |
| Features | Memory Recalls Min/Max/Last Value Stored, Two Test Modes: Rotational Speed (RPM) and Count Mode (Rev), Wide Measurement Range with High Resolution |
| Includes | 23 in Reflective Tape, Carrying Case |
| Speed (M/Min) | Not Applicable |
| RPM Resolution | 0.1 RPM |
| Display | 5 Digit Backlit LCD |
| Speed Accuracy | +/-0.05% of Reading + 1 Digit |
| Memory | Min/Max/Last |
| Indicator | Last Reading, Low Battery, Min/Max, Monitor Indicator |
| Working Distance | 2 to 19.7 in |
| Standards | CE |
| Temperature Range | 0 Degrees to 50 Degrees C |
| Light Source | Laser |
| Velocity | Not Applicable |
| Calibration Certificate | NIST Certificate |
| Product Type | Laser Photo Tachometer |
| Calibration Certificate Type | NIST |
| Digital Display Screen Type | LCD |
| Number of Batteries Required | 1 |
| Minimum Non-Contact Distance | 1 in |
| Battery Voltage | 9V |
| Rotational Speed Measuring Units | RPM |
| Minimum Contact RPM | Not Applicable |
| Minimum Velocity Measured | Not Applicable |
| Maximum Operating Temperature | 122 Degrees F |
| Battery Size | 9V |
| Contact Type | Non-Contact |
| Manufacturer Warranty Length | 1 yr |
| Batteries Included | Yes |
| Number of Digits | 5 |
| Minimum Non-Contact RPM | 2 RPM |
| Maximum Velocity Measured | Not Applicable |
| Maximum Non-Contact RPM | 99,999 RPM |
| Maximum Contact RPM | Not Applicable |
| Maximum Non-Contact Distance | 19 3/4 in |
| Country of Origin (subject to change) | China |
| Package Quantity | 1 |
Mini Tachometer, +/-0.05% RPM Acc, LCD, Triplett, Mfr#: TA150-NIST
$224.19
Free shipping will be applied on orders over $50
Mini Tachometer, RPM Accuracy +/-0.05 Percent, RPM Resolution 0.1 RPM, Maximum Contact RPM Not Applicable, Minimum Contact RPM Not Applicable, Maximum Non-Contact RPM 99,999 RPM, Minimum Non-Contact RPM 2 RPM, Maximum Non-Contact Distance 19 3/4 in, Minimum Non-Contact Distance 1 in, Calibration Certificate Type NIST, Maximum Velocity Measured Not Applicable, Minimum Velocity Measured Not Applicable, Includes 23 in Reflective Tape, Carrying Case
9999 in stock
Subtotal:
$224.19
You must be logged in to post a review.
Reviews
There are no reviews yet.