| Property | Value |
|---|---|
| Item | Modular Drawer Cabinet |
| Number of Drawers | 5 |
| Color | Blue |
| Material | Steel |
| Includes | Compartments |
| Features | Dividers; Material Storage; Mobility : Stationary Cabinet ;Base Type : Fork Truck Base ; Stackable ;Adjustable Dividers ; Cabinet Height Range : Desk Height |
| Width | 22 in |
| Depth | 28-1/2 in |
| Height | 30 in |
| Work Surface Material | Steel |
| Overall Height | 29-7/8 |
| Overall Width | 28-1/2 |
| Finish | Powder-coated |
| Number of Compartments | 49 |
| Load Capacity | 4000 lbs. |
| Drawer Capacity | 440 lbs. |
| Country of Origin (subject to change) | United States |
| Package Quantity | 1 |
Modular Tool Cabinet, 5 Drawer, Blue, Steel, 22 in W x 28-1/2 in D x 30 in H, Champion Tool Storage, Mfr#: N12000502ILCFTB-BB
$1976.99
• 440 Lb Capacity drawers with lift-out prevention clip for safety
• 100% Extension drawers allow easy access and complete visibility to contents
• Full height sidewalls and compartments for maximum density storage and no items falling out
• Anti-Tip System prevents tipping by locking remaining drawers when one is extended for safety
• All welded heavy-duty steel construction
• Knock-outs in the top and sides for stacking, ganging, and installation of our wood or stainless steel work surfaces
• Ergonomic full-width aluminum handle extrusions flush with cabinet face
• Comes with internal dividers and partitions already installed
• Individual locks that can be keyed alike with multiple cabinets
• Made in the USA at our Hood River, Oregon facility
• Lifetime warranty
9999 in stock
You must be logged in to post a review.
Reviews
There are no reviews yet.