| Property | Value |
|---|---|
| Nameplate RPM | 1,185 |
| RPM Range | 1,101-1,200 |
| Shaft Dia. | 3 3/8 in |
| Shaft Length | 8 1/2 in |
| Motor Design | 3-Phase |
| Voltage | 460V AC |
| Full Load Amps | 124.0 A |
| CC Number | CC030A |
| Nominal Efficiency | 95 % |
| Standards | CSA Certified, UL Listed |
| Item | Hazardous Location Motor |
| Overall Length | 45 7/8 in |
| HP | 100 |
| Frame | 444 |
| Phase | Three |
| Hz | 60 Hz |
| Max. Ambient Temp. | 40 Degrees C |
| Motor Shaft Rotation | CW/CCW |
| Motor Mounting Position | Horizontal |
| Motor Frame Material | Cast Iron |
| Motor Mounting Type | Rigid Base |
| Ins. Class | F |
| Length Less Shaft | 37 3/8 in |
| Motor Application | Hazardous Location |
| No. of Speeds | 1 |
| Motor Thermal Protection | Auto |
| Motor Service Factor | 1.15 |
| Motor Enclosure Design | Totally Enclosed Fan-Cooled |
| Motor Shaft Design | Keyed |
| NEMA Design | B |
| Hazardous Location Division | Division 1 |
| Temp. Code | T3B |
| Duty Cycle | Continuous |
| Weight | 1,485 lb |
| Hazardous Location Class | 1 C,D / 2 F,G |
| Country of Origin (subject to change) | Mexico |
| Package Quantity | 1 |
3-Phase Hazardous Location Motor, 100 HP, 444 Frame, 460V AC Voltage, 1,185 Nameplate RPM, U.S. Motors, Mfr#: X100P3C
$18048.99
Free shipping will be applied on orders over $50
Hazardous Location Motor, Three Phase, Motor Design 3-Phase, 100 HP, Nameplate RPM 1,185, No. of Speeds 1, Voltage 460V AC, Full Load Amps 124.0 A, 444 Frame, Hz 60 Hz, Max. Ambient Temp. 40 Degrees C, Motor Service Factor 1.15, Motor Thermal Protection Auto, Ins. Class F, Hazardous Location Class 1 C,D / 2 F,G, Temp. Code T3B, Motor Enclosure Design Totally Enclosed Fan-Cooled, Duty Cycle Continuous, Motor Mounting Type Rigid Base, NEMA Design B, Motor Shaft Rotation CW/CCW
9999 in stock
Subtotal:
$18048.99
You must be logged in to post a review.
Reviews
There are no reviews yet.