| Property | Value |
|---|---|
| Item | General Purpose Motor |
| Motor Design | Capacitor-Start |
| HP | 10 |
| RPM Range | 1,701-1,800 |
| Voltage | 230V AC |
| Frame | 215T |
| Motor Thermal Protection | None |
| Motor Enclosure Design | Open Dripproof |
| Motor Mounting Type | Rigid Base |
| Shaft Dia. | 1 1/8 in |
| Full Load Amps | 42.2 A |
| Motor Bearings | Ball |
| Shaft Length | 2 3/4 in |
| Phase | Single |
| Standards | CSA Certified, UR |
| Overall Length | 14 3/4 in |
| Hz | 60 Hz |
| Motor Application | General Application |
| Motor Service Factor | 1.15 |
| Max. Ambient Temp. | 40 Degrees C |
| Ins. Class | F |
| Motor Shaft Design | Keyed |
| Nameplate RPM | 1,740 |
| No. of Speeds | 1 |
| Duty Cycle | Continuous |
| Nominal Efficiency | 87.8 % |
| Motor Sub Application | Air Compressors, Blowers, Conveyors, Pumps |
| Bearing Protection | Double Shields |
| Weight | 153 lb |
| Length Less Shaft | 12 in |
| NEMA Design | L |
| Country of Origin (subject to change) | Mexico |
| Package Quantity | 1 |
Motor, 10HP, 1740RPM, 230V, 60HZ, 215T, U.S. Motors, Mfr#: D10C2K21
$1655.99
Free shipping will be applied on orders over $50
General Purpose Motor, Single Phase, Motor Design Capacitor-Start, 10 HP, Nameplate RPM 1,740, No. of Speeds 1, Voltage 230V AC, Full Load Amps 42.2 A, 215T Frame, Hz 60 Hz, Motor Service Factor 1.15, Max. Ambient Temp. 40 Degrees C, Motor Thermal Protection None, Duty Cycle Continuous, Ins. Class F, NEMA Design L, Motor Enclosure Design Open Dripproof, Motor Mounting Type Rigid Base, Motor Shaft Design Keyed
9999 in stock
Subtotal:
$1655.99
You must be logged in to post a review.
Reviews
There are no reviews yet.