| Property | Value |
|---|---|
| Motor Design | Capacitor-Start/Run |
| Item | Pump Motor |
| Phase | Single |
| HP | 10 |
| Frame | 215JP |
| Voltage | 230V AC |
| Motor Enclosure Design | Open Dripproof |
| Motor Mounting Type | Rigid Base |
| Full Load Amps | 40.0 |
| Motor Frame Material | Rolled Steel |
| Hz | 60 Hz |
| Motor Service Factor | 1.15 |
| Ins. Class | F |
| Shaft Dia. | 1 1/4 in |
| Max. Ambient Temp. | 40 Degrees C |
| Nameplate RPM | 3,500 |
| No. of Speeds | 1 |
| Motor Application | Centrifugal Pumps where the Pump Impeller is Mounted Directly on the Motor Shaft, Dirt and Moisture are Minimal |
| Motor Bearings | Ball |
| Motor Shaft Rotation | CCW |
| Conduit Box Position | F1 |
| NEMA Design | L |
| Weight | 173 lb |
| Bearing Protection | Shaft Shields |
| Part Winding Start Capable | No |
| Max. SF Amps | 45.0 |
| Country of Origin (subject to change) | Mexico |
| Package Quantity | 1 |
Motor, 10HP, 3500RPM, 230V, 215JP, U.S. Motors, Mfr#: DJ10C1K21P
$1932.99
Free shipping will be applied on orders over $50
Pump Motor, Bearing Protection Shaft Shields, Conduit Box Position F1, Frame 215JP, Hz 60 Hz, Full Load Amps 40.0, HP 10, Ins. Class F, Max. Ambient Temp. 40 Degrees C, Max. SF Amps 45.0, Motor Application Centrifugal Pumps where the Pump Impeller is Mounted Directly on the Motor Shaft, Dirt and Moisture are Minimal, Motor Bearings Ball, Motor Design Capacitor-Start/Run, Motor Enclosure Design Open Dripproof, Motor Frame Material Rolled Steel
9999 in stock
Subtotal:
$1932.99
You must be logged in to post a review.
Reviews
There are no reviews yet.