| Property | Value |
|---|---|
| Item | Condenser Fan Motor |
| Motor Design | 3-Phase |
| Phase | Three |
| HP | 1/2 |
| RPM Range | 1,101-1,200 |
| No. of Speeds | 1 |
| Voltage | 575V AC |
| Motor Shaft Rotation | CCW |
| Frame | 56 |
| Motor Enclosure Design | Totally Enclosed Air-Over |
| Motor Mounting Type | Band |
| Motor Mounting Position | Vertical Shaft Up |
| Shaft Dia. | 1/2 in |
| Shaft Length | 5 in |
| Motor Thermal Protection | Auto |
| Max. Ambient Temp. | 60 Degrees C |
| Nameplate RPM | 1,140 |
| Motor Application | HVAC/R |
| Voltage Compatibility | 575V AC |
| Application | Condenser Fans |
| Full Load Amps | 0.85 A |
| Features | Dual Voltage, Shaft-Up Mounting |
| Body Dia. | 6 5/16 in |
| Motor Service Factor | 1.15 |
| Standards | CSA Certified, UL Listed |
| Length Less Shaft | 5 7/8 in |
| Motor Shaft Design | Keyed with Single Flat |
| Hz | 60 Hz |
| Overall Length | 10 7/8 in |
| Ins. Class | B |
| Motor Bearings | Ball |
| Duty | Open and Totally Enclosed Air Over |
| Country of Origin (subject to change) | Mexico |
| Package Quantity | 1 |
Motor, 1/2HP, 1140RPM, 575V, 60HZ, 56, U.S. Motors, Mfr#: 4940
$308.99
Free shipping will be applied on orders over $50
Condenser Fan Motor, Motor Design 3-Phase, Phase Three, 1/2 HP, No. of Speeds 1, Voltage 575V AC, Motor Shaft Rotation CCW, 56 Frame, Motor Enclosure Design Totally Enclosed Air-Over, Band Motor Mounting Type, Motor Mounting Position Vertical Shaft Up, Shaft Dia. 1/2 in, Shaft Length 5 in, Motor Thermal Protection Auto, Max. Ambient Temp. 60 Degrees C, Nameplate RPM 1,140, HVAC/R, 60 Hz, Full Load Amps 0.85 A, Ins. Class B, Motor Service Factor 1.15, Motor Bearings Ball, Overall Length 10 7/8 in
9999 in stock
Subtotal:
$308.99
You must be logged in to post a review.
Reviews
There are no reviews yet.