| Property | Value |
|---|---|
| No. of Speeds | 1 |
| Motor Application | Crane, Power Tool |
| Motor Service Factor | 1 |
| Shaft Length | 2 1/16 in |
| Item | Vector Motor |
| Motor Mounting Position | Horizontal |
| Nameplate RPM | 1,760 |
| Hz | 60 Hz Hz |
| Ins. Class | F |
| Motor Enclosure Design | Totally Enclosed Nonventilated |
| Shaft Dia. | 5/8 in |
| Motor Design | 3-Phase |
| Motor Shaft Design | Keyed |
| Motor Mounting Type | Rigid Base |
| Voltage Compatibility | 200-230/440V AC, 200-230/460V AC, 208-220/440V AC, 208-230/460V AC, 230/460V AC |
| Voltage | 230/460V |
| Full Load Amps | 1.1/0.6 A A |
| RPM Range | 1,701-1,800 |
| Max. Ambient Temp. | 104 Degrees F |
| HP | 1/3 |
| Length Less Shaft | 12 7/16 in |
| Phase | Three |
| Frame | 56 |
| Manufacturers Warranty Length | 3 yr |
| Overall Length | 12 1/2 in |
| Motor Thermal Protection | None |
| Max. Operating Frequency | 60 Hz |
| Nominal Efficiency | 81.5 % |
| Weight | 40 lb |
| NEMA Design | A |
| Conduit Box Position | F1 |
| Speed Range | 5,000:1 |
| Motor Frame Material | Steel |
| Includes | D-Flange Convertible Kit |
| Base Type | Removable |
| Torque | 1 ft-lb |
| Max. Speed | 1,745 RPM |
| Encoder Acceptable | Yes |
| Conduit Box Location | Exterior |
| Duty Cycle | Continuous |
| Usable @ 208V | No |
| Usable @ 200V | No |
| Country of Origin (subject to change) | Mexico |
| Package Quantity | 1 |
Motor, 1/3 HP, 1760 rpm, 56,230/460V, U.S. Motors, Mfr#: UN13T2BC
$364.99
Free shipping will be applied on orders over $50
Vector Motor, Three Phase, Motor Design 3-Phase, 1/3 HP, Nameplate RPM 1,760, No. of Speeds 1, Voltage 230/460V, Full Load Amps 1.1/0.6 A A, 56 Frame, Torque 1 ft-lb, Max. Speed 1,745 RPM, Speed Range 5,000:1, Usable @ 208V No, Usable @ 200V No, 60 Hz Hz Hz, Max. Operating Frequency 60 Hz, Motor Service Factor 1, Motor Thermal Protection None, Ins. Class F, Max. Ambient Temp. 104 Degrees F, Duty Cycle Continuous, NEMA Design A, Motor Enclosure Design Totally Enclosed Nonventilated
9999 in stock
Subtotal:
$364.99
You must be logged in to post a review.
Reviews
There are no reviews yet.