| Property | Value |
|---|---|
| Frame | 48 |
| HP | 1/3 HP |
| Item | Motor |
| Motor Application | OEM Replacement |
| Motor Design | Permanent Split Capacitor |
| Motor Enclosure Design | Totally Enclosed Air-Over |
| Motor Mounting Type | Stud |
| Motor Shaft Rotation | Counterclockwise Lead End |
| Motor Sub Application | Condenser Fan Motor |
| Motor Thermal Protection | Auto |
| Nameplate RPM | 1075 rpm |
| No. of Speeds | 1 |
| Number of Shafts | 1 |
| OEM Replacement Brand | Lennox |
| Phase | 1 |
| RPM Range | 1,001-1,100 |
| Shaft Dia. | 1/2 in |
| Shaft Length | 2 3/4 in |
| Voltage | 208-230V |
| Motor Bearings | Self Align Bearings |
| Ins. Class | B |
| Max. Ambient Temp. | 40 Degrees C |
| Length Less Shaft | 4 5/16 in |
| Duty | Totally Enclosed Air Over |
| Full Load Amps | 1.7A |
| Body Dia. | 5.6 |
| Capacitor Required | Included |
| Manufacturers Warranty Length | 1 yr. |
| Overall Length | 7 1/16 in |
| Hz | 60 Hz |
| Motor Service Factor | 1 |
| Application | Condenser Fan |
| Voltage Compatibility | 208V AC, 230V AC |
| Country of Origin (subject to change) | Mexico |
| Package Quantity | 1 |
Motor, 1/3 HP, OEM Replacement Brand: Lennox, U.S. Motors, Mfr#: LX7926
$187.99
Free shipping will be applied on orders over $50
Condenser Fan Motor, Motor Design Permanent Split Capacitor, Phase Single, 1/3 HP, No. of Speeds 1, Voltage 208-230V AC, Motor Shaft Rotation CCW, 48 Frame, Motor Enclosure Design Totally Enclosed Air-Over, Stud Motor Mounting Type, Shaft Dia. 1/2 in, Shaft Length 2 3/4 in, Motor Thermal Protection Auto, Max. Ambient Temp. 40 Degrees C, Nameplate RPM 1,075, HVAC/R, 60 Hz, Full Load Amps 1.7 A, Ins. Class B, Motor Service Factor 1, Overall Length 7 1/16 in
9999 in stock
Subtotal:
$187.99
You must be logged in to post a review.
Reviews
There are no reviews yet.