| Property | Value |
|---|---|
| Item | Pump Motor |
| Motor Design | 3-Phase |
| Motor Enclosure Design | Open Dripproof |
| HP | 1 |
| Nameplate RPM | 2,850/3,450 |
| Frame | 56Y |
| Motor Shaft Rotation | CW |
| Voltage | 208-230/460V AC |
| Motor Mounting Type | Rigid Base |
| Phase | Three |
| Motor Bearings | Ball |
| Motor Thermal Protection | None |
| Motor Service Factor | 1.65 |
| Ins. Class | B |
| Shaft Material | Stainless Steel |
| Shaft Dia. | 1/2 in |
| Hz | 60/50 |
| Standards | CE, CSA Certified, ISO9001:2015 Certified, UL Listed |
| Motor Shaft Design | Threaded |
| Max. SF Amps | 4.8-4.6/2.3 |
| No. of Speeds | 1 |
| RPM @ 50Hz | 2,850/3,450 |
| Usable @ 208V | Yes |
| Voltage @ 50Hz | 208-230/460V |
| Max. Ambient Temp. | 50 Degrees C |
| HP @ 50Hz | 1 |
| Weight | 26 lb |
| Bolt Circle Dia. | 7 1/8 in |
| Manufacturers Warranty Length | 24 mo |
| Bearing Protection | Seals |
| Service Factor @ 50Hz | 1.65 |
| Duty Cycle | Continuous |
| Body Dia. | 6.5 in |
| Country of Origin (subject to change) | Mexico |
| Package Quantity | 1 |
Motor, 1HP, 3450,2850RPM, 56Y, ODP, U.S. Motors, Mfr#: EH635
$360.99
Free shipping will be applied on orders over $50
Pump Motor, Bearing Protection Seals, Body Dia. 6.5 in, Bolt Circle Dia. 7 1/8 in, Duty Cycle Continuous, Frame 56Y, Hz 60/50, HP 1, HP @ 50Hz 1, Ins. Class B, Manufacturers Warranty Length 24 mo, Max. Ambient Temp. 50 Degrees C, Max. SF Amps 4.8-4.6/2.3, Motor Bearings Ball, Motor Design 3-Phase, Motor Enclosure Design Open Dripproof
9999 in stock
Subtotal:
$360.99
You must be logged in to post a review.
Reviews
There are no reviews yet.