| Property | Value |
|---|---|
| Item | Motor,1HP,850RPM,208-230/460V,60HZ,56YZ |
| Motor Design | 3-Phase |
| Phase | Three |
| HP | 1 |
| RPM Range | 0-1,000 |
| No. of Speeds | 1 |
| Voltage | 208-230/460V AC |
| Motor Shaft Rotation | CCW |
| Frame | 56 |
| Motor Enclosure Design | Open Dripproof |
| Motor Mounting Type | Band |
| Shaft Dia. | 5/8 in |
| Motor Thermal Protection | T-Stat |
| Max. Ambient Temp. | 70 Degrees C |
| Nameplate RPM | 850 |
| Motor Application | HVAC/R |
| Voltage Compatibility | 208V AC, 230V AC, 460V AC |
| Full Load Amps | 5.0-5.0/2.5 A |
| Application | Commercial Condenser Fans |
| Ins. Class | F |
| Overall Length | 16 3/4 in |
| Nominal Efficiency | 77.1 % |
| Motor Service Factor | 1 |
| Body Dia. | 6 5/16 in |
| Hz | 60 Hz |
| Country of Origin (subject to change) | Mexico |
| Package Quantity | 1 |
Motor, 1HP, 850RPM, 208-230/460V, 60HZ, 56YZ, U.S. Motors, Mfr#: 1828V
$509.99
Free shipping will be applied on orders over $50
Motor,1HP,850RPM,208-230/460V,60HZ,56YZ, Motor Design 3-Phase, Phase Three, 1 HP, No. of Speeds 1, Voltage 208-230/460V AC, Motor Shaft Rotation CCW, 56 Frame, Motor Enclosure Design Open Dripproof, Band Motor Mounting Type, Shaft Dia. 5/8 in, Motor Thermal Protection T-Stat, Max. Ambient Temp. 70 Degrees C, Nameplate RPM 850, HVAC/R, 60 Hz, Full Load Amps 5.0-5.0/2.5 A, Ins. Class F, Motor Service Factor 1, Overall Length 16 3/4 in
9999 in stock
Subtotal:
$509.99
You must be logged in to post a review.
Reviews
There are no reviews yet.