| Property | Value |
|---|---|
| Item | Pool and Spa Pump Motor |
| Motor Design | Permanent Split Capacitor |
| Motor Enclosure Design | Totally Enclosed Fan-Cooled |
| HP | 7 1/2 |
| Nameplate RPM | 3,480 |
| Frame | 215 |
| Voltage | 230V AC |
| Motor Mounting Type | Rigid Base |
| Shaft Dia. | 7/8 in |
| Motor Application | Pump |
| Hz | 60 Hz |
| Nominal Efficiency | 83.9 % |
| Ins. Class | F |
| Full Load Amps | 30.3 |
| Phase | Single |
| Length Less Shaft | 18 1/16 in |
| Motor Service Factor | 1.15 |
| Motor Sub Application | Centrifugal Pump |
| Motor Frame Material | Aluminum |
| Bearing Protection | Shaft Shields |
| Body Dia. | 11.3 in |
| Weight | 180 lb |
| Duty Cycle | Continuous |
| Part Winding Start Capable | No |
| Max. Ambient Temp. | 40 Degrees C |
| No. of Speeds | 1 |
| Height | 10 7/8 in |
| Motor Shaft Design | 1.25 |
| Country of Origin (subject to change) | Mexico |
| Package Quantity | 1 |
Motor, 1PH, 7.5HP, 3600,230V, EFF 83.9, JP, U.S. Motors, Mfr#: UJ7C1K21P
$1329.99
Free shipping will be applied on orders over $50
Pool and Spa Pump Motor, Bearing Protection Shaft Shields, Body Dia. 11.3 in, Duty Cycle Continuous, Frame 215, Hz 60 Hz, Full Load Amps 30.3, Height 10 7/8 in, HP 7 1/2, Ins. Class F, Length Less Shaft 18 1/16 in, Max. Ambient Temp. 40 Degrees C, Motor Application Pump, Motor Design Permanent Split Capacitor, Motor Enclosure Design Totally Enclosed Fan-Cooled, Motor Frame Material Aluminum
9999 in stock
Subtotal:
$1329.99
You must be logged in to post a review.
Reviews
There are no reviews yet.