| Property | Value |
|---|---|
| Item | Pump Motor |
| Phase | Three |
| HP | 20 |
| Voltage | 230/460V AC |
| Motor Service Factor | 1 |
| Motor Bearings | Ball |
| Nameplate RPM | 1,760 |
| Lead Length | 72 in |
| Motor Application | Elevators where Dry Hydraulic Motors are Require, Usually Five Stories or Less |
| Hz | 60 Hz |
| Max. Ambient Temp. | 40 Degrees C |
| Motor Design | 3-Phase |
| Full Load Amps | 52.0/25.9 |
| Motor Enclosure Design | Open Dripproof |
| Duty Cycle | Intermittent |
| Ins. Class | F |
| Shaft Dia. | 1 5/8 in |
| Weight | 162 lb |
| Conduit Box Position | F1 |
| Part Winding Start Capable | No |
| Frame | 254T |
| Nominal Efficiency | 88.5 % |
| Motor Mounting Position | Horizontal |
| No. of Speeds | 1 |
| Bearing Protection | Shaft Shields |
| Motor Mounting Type | Rigid Base |
| Country of Origin (subject to change) | Mexico |
| Package Quantity | 1 |
Motor, 20HP, 1760RPM, 230/460V, U.S. Motors, Mfr#: DH20S2BF
$1998.99
Free shipping will be applied on orders over $50
Pump Motor, Bearing Protection Shaft Shields, Conduit Box Position F1, Duty Cycle Intermittent, Frame 254T, Hz 60 Hz, Full Load Amps 52.0/25.9, HP 20, Ins. Class F, Lead Length 72 in, Max. Ambient Temp. 40 Degrees C, Motor Application Elevators where Dry Hydraulic Motors are Require, Usually Five Stories or Less, Motor Bearings Ball, Motor Design 3-Phase, Motor Enclosure Design Open Dripproof
9999 in stock
Subtotal:
$1998.99
You must be logged in to post a review.
Reviews
There are no reviews yet.