| Property | Value |
|---|---|
| Item | Pump Motor |
| Motor Design | Permanent Split Capacitor |
| Motor Enclosure Design | Open Dripproof |
| HP | 2 1/2 |
| Nameplate RPM | 3,450/1,725 |
| Frame | 56Y |
| Motor Shaft Rotation | CW |
| Voltage | 230V AC |
| Motor Mounting Type | Rigid Base |
| Phase | Single |
| Motor Bearings | Ball |
| Motor Thermal Protection | Auto |
| Motor Service Factor | 1 |
| Ins. Class | F |
| Full Load Amps | 10.5/3.8 |
| Shaft Length | 2 3/8 in |
| Hz | 60 Hz |
| Standards | CE, CSA Certified, ISO9001:2015 Certified, UL Listed |
| Shaft Dia. | 1/2 in |
| Length Less Shaft | 10 3/8 in |
| Weight | 38 lb |
| Bolt Circle Dia. | 5 13/16 in |
| Height | 9 1/16 in |
| Max. Ambient Temp. | 60 Degrees C |
| No. of Speeds | 2 |
| Overall Length | 12 3/4 in |
| Country of Origin (subject to change) | Mexico |
| Package Quantity | 1 |
Motor, 2-1/2, 1/3HP, 3450/1725RPM, 230VZ, U.S. Motors, Mfr#: TT504
$336.99
Free shipping will be applied on orders over $50
Pump Motor, Bolt Circle Dia. 5 13/16 in, Frame 56Y, Hz 60 Hz, Full Load Amps 10.5/3.8, Height 9 1/16 in, HP 2 1/2, Ins. Class F, Length Less Shaft 10 3/8 in, Max. Ambient Temp. 60 Degrees C, Motor Bearings Ball, Motor Design Permanent Split Capacitor, Motor Enclosure Design Open Dripproof
9999 in stock
Subtotal:
$336.99
You must be logged in to post a review.
Reviews
There are no reviews yet.