| Property | Value |
|---|---|
| Max. Ambient Temp. | 40 Degrees C |
| Motor Application | Hazardous Location |
| Shaft Length | 2 1/4 in |
| Motor Mounting Position | Horizontal |
| Nominal Efficiency | 86.5 % |
| No. of Speeds | 1 |
| Item | Hazardous Location Motor |
| Motor Thermal Protection | Auto |
| Nameplate RPM | 1,755 |
| Hz | 60 Hz |
| Motor Service Factor | 1.15 |
| Frame | 145 |
| Overall Length | 12 7/8 in |
| Ins. Class | F |
| Motor Design | 3-Phase |
| RPM Range | 1,701-1,800 |
| Voltage | 230/460V AC |
| Motor Mounting Type | Rigid Base |
| Motor Frame Material | Cast Iron |
| CC Number | CC030A |
| Motor Shaft Design | Keyed |
| Shaft Dia. | 7/8 in |
| Motor Enclosure Design | Totally Enclosed Fan-Cooled |
| Standards | CSA Certified, UL Listed |
| Phase | Three |
| HP | 2 |
| Length Less Shaft | 10 11/16 in |
| Motor Shaft Rotation | CW/CCW |
| Full Load Amps | 5.2/2.6 A |
| NEMA Design | B |
| Duty Cycle | Continuous |
| Hazardous Location Division | Division 1 |
| Hazardous Location Class | 1 C,D / 2 F,G |
| Temp. Code | T3B |
| Weight | 80 lb |
| Country of Origin (subject to change) | Mexico |
| Package Quantity | 1 |
3-Phase Hazardous Location Motor, 2 HP, 145 Frame, 230/460V AC Voltage, 1,755 Nameplate RPM, U.S. Motors, Mfr#: X2P2B
$709.99
Free shipping will be applied on orders over $50
Hazardous Location Motor, Three Phase, Motor Design 3-Phase, 2 HP, Nameplate RPM 1,755, No. of Speeds 1, Voltage 230/460V AC, Full Load Amps 5.2/2.6 A, 145 Frame, Hz 60 Hz, Max. Ambient Temp. 40 Degrees C, Motor Service Factor 1.15, Motor Thermal Protection Auto, Ins. Class F, Hazardous Location Class 1 C,D / 2 F,G, Temp. Code T3B, Motor Enclosure Design Totally Enclosed Fan-Cooled, Duty Cycle Continuous, Motor Mounting Type Rigid Base, NEMA Design B, Motor Shaft Rotation CW/CCW
9999 in stock
Subtotal:
$709.99
You must be logged in to post a review.
Reviews
There are no reviews yet.