| Property | Value |
|---|---|
| Item | Pump Motor |
| Motor Design | Permanent Split Capacitor |
| Motor Enclosure Design | Open Dripproof |
| HP | 2 |
| Nameplate RPM | 3,450 |
| Frame | 56 |
| Motor Shaft Rotation | CCW |
| Voltage | 230V AC |
| Motor Mounting Type | Face |
| Motor Sub Application | Pool and Spa Motor |
| Phase | Single |
| Motor Bearings | Ball |
| Motor Thermal Protection | Auto |
| Motor Service Factor | 1.2 |
| Ins. Class | B |
| Standards | CE, CSA Certified, ISO9001:2015 Certified, UL Listed |
| Shaft Dia. | 5/8 in |
| Hz | 60 Hz |
| Max. SF Amps | 10.5 |
| No. of Speeds | 1 |
| Max. Ambient Temp. | 50 Degrees C |
| Bolt Circle Dia. | 5 7/8 in |
| Weight | 40 lb |
| Length Less Shaft | 11 3/4 in |
| Overall Length | 13 13/16 in |
| Motor Shaft Design | Keyed |
| Country of Origin (subject to change) | Mexico |
| Package Quantity | 1 |
Motor, 2HP, 3450RPM, 230V, 60HZ, ODP, U.S. Motors, Mfr#: EB124
$432.99
Free shipping will be applied on orders over $50
Pump Motor, Bolt Circle Dia. 5 7/8 in, Frame 56, Hz 60 Hz, HP 2, Ins. Class B, Length Less Shaft 11 3/4 in, Max. Ambient Temp. 50 Degrees C, Max. SF Amps 10.5, Motor Bearings Ball, Motor Design Permanent Split Capacitor, Motor Efficiency Group Standard Efficient, Motor Enclosure Design Open Dripproof
9999 in stock
Subtotal:
$432.99
You must be logged in to post a review.
Restrictions:
Restrictions States: CA,
Reviews
There are no reviews yet.