| Property | Value |
|---|---|
| Item | Pool and Spa Pump Motor |
| Phase | Three |
| HP | 30 |
| Voltage | 230/460V AC |
| Motor Service Factor | 1 |
| Motor Bearings | Ball |
| Nameplate RPM | 1,770 |
| Full Load Amps | 73.0/36.0 |
| Motor Enclosure Design | Open Dripproof |
| Motor Design | 3-Phase |
| Height | 15 7/16 in |
| Motor Sub Application | Elevators where Dry Hydraulic Motors are Require, Usually Five Stories or Less |
| Hz | 60 Hz |
| Lead Length | 72 in |
| Max. Ambient Temp. | 40 Degrees C |
| Motor Application | Pump |
| Bearing Protection | Shaft Shields |
| Overall Length | 24 7/8 in |
| Body Dia. | 12.4 in |
| No. of Speeds | 1 |
| Motor Mounting Position | Horizontal |
| Part Winding Start Capable | No |
| Weight | 237 lb |
| Shaft Dia. | 1 7/8 in |
| Shaft Length | 4 5/8 in |
| Conduit Box Position | F1 |
| Length Less Shaft | 20 1/2 in |
| Nominal Efficiency | 91 % |
| Motor Shaft Design | Keyed |
| Frame | 284T |
| Motor Mounting Type | Rigid Base |
| Ins. Class | F |
| Duty Cycle | Intermittent |
| Country of Origin (subject to change) | Mexico |
| Package Quantity | 1 |
Motor, 30HP, 1770RPM, 230/460V, 60HZ, U.S. Motors, Mfr#: DH30S2BF
$3281.99
Free shipping will be applied on orders over $50
Pool and Spa Pump Motor, Bearing Protection Shaft Shields, Body Dia. 12.4 in, Conduit Box Position F1, Duty Cycle Intermittent, Frame 284T, Hz 60 Hz, Full Load Amps 73.0/36.0, Height 15 7/16 in, HP 30, Ins. Class F, Lead Length 72 in, Length Less Shaft 20 1/2 in, Max. Ambient Temp. 40 Degrees C, Motor Application Pump, Motor Bearings Ball, Motor Design 3-Phase, Motor Enclosure Design Open Dripproof
9999 in stock
Subtotal:
$3281.99
You must be logged in to post a review.
Reviews
There are no reviews yet.