| Property | Value |
|---|---|
| Item | Pump Motor |
| Motor Design | 3-Phase |
| Motor Enclosure Design | Open Dripproof |
| HP | 10 |
| Nameplate RPM | 3,502 |
| Voltage | 200/400V AC |
| Frame | 213JP |
| Ins. Class | F |
| Motor Service Factor | 1.15 |
| Standards | UL Listed |
| Shaft Length | 8 1/8 in |
| Motor Mounting Position | Horizontal |
| Nominal Efficiency | 88.5 % |
| Motor Application | Pump |
| No. of Speeds | 1 |
| Length Less Shaft | 16 in |
| CC Number | CC030A |
| Overall Length | 24 1/8 in |
| Max. Ambient Temp. | 40 Degrees C |
| Phase | Three |
| Motor Sub Application | Fire Pump |
| Motor Mounting Type | Rigid Base |
| Hz | 60 Hz |
| Full Load Amps | 28.6/14.3 |
| Shaft Dia. | 1 1/4 in |
| Regreasable Bearings | Regreasable Bearings |
| Usable @ 200V | Yes |
| Weight | 90 lb |
| Duty Cycle | Continuous |
| Bolt Circle Dia. | 7 1/4 in |
| Max. SF Amps | 33.0/16.5 |
| NEMA Design | B |
| Part Winding Start Capable | Yes |
| Body Dia. | 9 in |
| Motor Frame Material | Steel |
| Bearing Protection | Double Shields |
| Country of Origin (subject to change) | Mexico |
| Package Quantity | 1 |
Motor, 3PH, 10HP, 3600,200/400V, EFF 88.5, U.S. Motors, Mfr#: FF10E1XV
$1195.99
Free shipping will be applied on orders over $50
Pump Motor, Bearing Protection Double Shields, Body Dia. 9 in, Bolt Circle Dia. 7 1/4 in, CC Number CC030A, Duty Cycle Continuous, Frame 213JP, Hz 60 Hz, Full Load Amps 28.6/14.3, HP 10, Ins. Class F, Length Less Shaft 16 in, Max. Ambient Temp. 40 Degrees C, Max. SF Amps 33.0/16.5, Motor Application Pump, Motor Design 3-Phase, Motor Efficiency Group Energy Efficient, Motor Enclosure Design Open Dripproof, Motor Frame Material Steel
9999 in stock
Subtotal:
$1195.99
You must be logged in to post a review.
Reviews
There are no reviews yet.