| Property | Value |
|---|---|
| Item | Pump Motor |
| Motor Design | 3-Phase |
| Motor Enclosure Design | Totally Enclosed Fan-Cooled |
| HP | 15 |
| Nameplate RPM | 3,525 |
| Frame | 215 |
| Motor Shaft Rotation | CW/CCW |
| Voltage | 208-230/460V AC |
| Motor Application | Centrifugal Pump |
| Motor Service Factor | 1.25 |
| Length Less Shaft | 15 1/2 in |
| Full Load Amps | 39.0-36/18 |
| Shaft Dia. | 7/8 in |
| Overall Length | 22 13/16 in |
| Hz | 60/50 |
| Phase | Three |
| Motor Mounting Position | Horizontal |
| Nominal Efficiency | 91.7 % |
| Motor Frame Material | Aluminum |
| Ins. Class | F |
| Motor Mounting Type | Rigid Base |
| Max. SF Amps | 45.0-41.0/20.4 |
| Duty Cycle | Continuous |
| Weight | 120 lb |
| Usable @ 208V | Yes |
| Bolt Circle Dia. | 3/4 in |
| Part Winding Start Capable | No |
| Conduit Box Position | F1 |
| Regreasable Bearings | Regreasable Bearings |
| Height | 10 7/8 in |
| Body Dia. | 11.3 in |
| Max. Ambient Temp. | 40 Degrees C |
| Bearing Protection | Shaft Shields |
| No. of Speeds | 1 |
| Motor Shaft Design | 0.875 |
| Country of Origin (subject to change) | Mexico |
| Package Quantity | 1 |
Motor, 3PH, 15HP, 3600,230/460V, CCP TCZ, U.S. Motors, Mfr#: UJ15P1DFJ
$1414.99
Free shipping will be applied on orders over $50
Pump Motor, Bearing Protection Shaft Shields, Body Dia. 11.3 in, Bolt Circle Dia. 3/4 in, Conduit Box Position F1, Duty Cycle Continuous, Frame 215, Hz 60/50, Full Load Amps 39.0-36/18, Height 10 7/8 in, HP 15, Ins. Class F, Length Less Shaft 15 1/2 in, Max. Ambient Temp. 40 Degrees C, Max. SF Amps 45.0-41.0/20.4, Motor Application Centrifugal Pump, Motor Design 3-Phase, Motor Efficiency Group Premium Efficient, Motor Enclosure Design Totally Enclosed Fan-Cooled, Motor Frame Material Aluminum
9999 in stock
Subtotal:
$1414.99
You must be logged in to post a review.
Reviews
There are no reviews yet.