| Property | Value |
|---|---|
| Item | Pump Motor |
| Motor Design | 3-Phase |
| Motor Enclosure Design | Open Dripproof |
| HP | 20 |
| Nameplate RPM | 3,530/2,940 |
| Voltage | 208-230/460V AC |
| Frame | 254T |
| Ins. Class | F |
| Motor Service Factor | 1.15 |
| Motor Mounting Type | Rigid Base |
| Shaft Dia. | 1 5/8 in |
| Motor Mounting Position | Horizontal |
| Phase | Three |
| Length Less Shaft | 18 13/16 in |
| Motor Sub Application | Fire Pump |
| Nominal Efficiency | 90.2 % |
| Hz | 60/50 |
| Motor Application | Pump |
| Max. Ambient Temp. | 40 Degrees C |
| CC Number | CC030A |
| Standards | UL Listed |
| Full Load Amps | 54.0-47.0/23.6 |
| Shaft Length | 3 3/4 in |
| No. of Speeds | 1 |
| Overall Length | 22 9/16 in |
| Regreasable Bearings | Regreasable Bearings |
| NEMA Design | B |
| Usable @ 208V | Yes |
| Weight | 162 lb |
| Full Load Amps @ 50Hz | 54.0-47.0/23.6 |
| Motor Frame Material | Steel |
| RPM @ 50Hz | 3,540/2,945/3,520 |
| Voltage @ 50Hz | 208-230/460V |
| Service Factor @ 50Hz | 1.15 |
| Height | 13 13/16 in |
| Max. SF Amps | 0-55.0/27.3 |
| HP @ 50Hz | 20 |
| Duty Cycle | Continuous |
| Part Winding Start Capable | Yes |
| Bearing Protection | Double Shields |
| Body Dia. | 11.1 in |
| Country of Origin (subject to change) | Mexico |
| Package Quantity | 1 |
Motor, 3PH, 20HP, 208-230/460V, EFF 90.2, U.S. Motors, Mfr#: FF20E1A
$1718.99
Free shipping will be applied on orders over $50
Pump Motor, Bearing Protection Double Shields, Body Dia. 11.1 in, CC Number CC030A, Duty Cycle Continuous, Frame 254T, Hz 60/50, Full Load Amps 54.0-47.0/23.6, Full Load Amps @ 50Hz 54.0-47.0/23.6, Height 13 13/16 in, HP 20, HP @ 50Hz 20, Ins. Class F, Length Less Shaft 18 13/16 in, Max. Ambient Temp. 40 Degrees C, Max. SF Amps 0-55.0/27.3, Motor Application Pump, Motor Design 3-Phase, Motor Efficiency Group NEMA Premium Efficient, Motor Enclosure Design Open Dripproof
9999 in stock
Subtotal:
$1718.99
You must be logged in to post a review.
Reviews
There are no reviews yet.