| Property | Value |
|---|---|
| Item | Pump Motor |
| Motor Design | 3-Phase |
| Motor Enclosure Design | Totally Enclosed Fan-Cooled |
| HP | 5 |
| Nameplate RPM | 1,755 |
| Frame | 184 |
| Motor Shaft Rotation | CW/CCW |
| Voltage | 575V AC |
| Motor Mounting Type | Rigid Base |
| Motor Application | Centrifugal Pump |
| Length Less Shaft | 14 5/16 in |
| Ins. Class | F |
| Motor Frame Material | Aluminum |
| Motor Service Factor | 1.25 |
| Nominal Efficiency | 89.5 % |
| Overall Length | 21 9/16 in |
| Hz | 60 Hz |
| Full Load Amps | 5.0 |
| Motor Mounting Position | Horizontal |
| Phase | Three |
| Duty Cycle | Continuous |
| Max. SF Amps | 6.2 |
| Weight | 70 lb |
| Max. Ambient Temp. | 40 Degrees C |
| Bolt Circle Dia. | 9/16 in |
| No. of Speeds | 1 |
| Body Dia. | 9.6 in |
| Conduit Box Position | F1 |
| Part Winding Start Capable | No |
| Bearing Protection | Shaft Shields |
| Regreasable Bearings | Regreasable Bearings |
| Height | 9 1/4 in |
| Motor Shaft Design | 0.875 |
| Shaft Dia. | 7/8 in |
| Country of Origin (subject to change) | Mexico |
| Package Quantity | 1 |
Motor, 3PH, 5HP, 1800,575V, TE JP, U.S. Motors, Mfr#: UJ5P2GP
$795.99
Free shipping will be applied on orders over $50
Pump Motor, Bearing Protection Shaft Shields, Body Dia. 9.6 in, Bolt Circle Dia. 9/16 in, Conduit Box Position F1, Duty Cycle Continuous, Frame 184, Hz 60 Hz, Full Load Amps 5.0, Height 9 1/4 in, HP 5, Ins. Class F, Length Less Shaft 14 5/16 in, Max. Ambient Temp. 40 Degrees C, Max. SF Amps 6.2, Motor Application Centrifugal Pump, Motor Design 3-Phase, Motor Efficiency Group Premium Efficient, Motor Enclosure Design Totally Enclosed Fan-Cooled, Motor Frame Material Aluminum
9999 in stock
Subtotal:
$795.99
You must be logged in to post a review.
Reviews
There are no reviews yet.