| Property | Value |
|---|---|
| Item | Pump Motor |
| Motor Design | 3-Phase |
| Motor Enclosure Design | Open Dripproof |
| HP | 60 |
| Nameplate RPM | 1,780 |
| Voltage | 200/400V AC |
| Frame | 364TS |
| Ins. Class | F |
| Motor Service Factor | 1.15 |
| Full Load Amps | 161.0/81.0 |
| Hz | 60 Hz |
| Max. Ambient Temp. | 40 Degrees C |
| Nominal Efficiency | 93.6 % |
| Standards | UL Listed |
| No. of Speeds | 1 |
| Shaft Length | 3 1/2 in |
| Overall Length | 26 1/2 in |
| Shaft Dia. | 1 7/8 in |
| Motor Application | Pump |
| Motor Mounting Type | Rigid Base |
| Length Less Shaft | 23 in |
| Phase | Three |
| Motor Mounting Position | Horizontal |
| CC Number | CC030A |
| Motor Sub Application | Fire Pump |
| Regreasable Bearings | Regreasable Bearings |
| Conduit Box Position | F1 |
| Max. SF Amps | 187.0/93.0 |
| Usable @ 200V | Yes |
| Height | 18 5/16 in |
| NEMA Design | B |
| Weight | 525 lb |
| Part Winding Start Capable | Yes |
| Duty Cycle | Continuous |
| Motor Frame Material | Cast Iron |
| Bearing Protection | Double Shields |
| Country of Origin (subject to change) | Mexico |
| Package Quantity | 1 |
Motor, 3PH, 60HP, 1800,200/400V, EFF 94.1, U.S. Motors, Mfr#: FF60E2XS
$5138.99
Free shipping will be applied on orders over $50
Pump Motor, Bearing Protection Double Shields, CC Number CC030A, Conduit Box Position F1, Duty Cycle Continuous, Frame 364TS, Hz 60 Hz, Full Load Amps 161.0/81.0, Height 18 5/16 in, HP 60, Ins. Class F, Length Less Shaft 23 in, Max. Ambient Temp. 40 Degrees C, Max. SF Amps 187.0/93.0, Motor Application Pump, Motor Design 3-Phase, Motor Efficiency Group Energy Efficient, Motor Enclosure Design Open Dripproof, Motor Frame Material Cast Iron
9999 in stock
Subtotal:
$5138.99
You must be logged in to post a review.
Reviews
There are no reviews yet.