| Property | Value |
|---|---|
| Item | Pump Motor |
| Motor Design | 3-Phase |
| Motor Enclosure Design | Totally Enclosed Fan-Cooled |
| HP | 7 1/2 |
| Nameplate RPM | 1,765 |
| Frame | 213 |
| Motor Shaft Rotation | CW/CCW |
| Voltage | 575V AC |
| Shaft Dia. | 7/8 in |
| Hz | 60 Hz |
| Length Less Shaft | 15 5/8 in |
| Motor Application | Centrifugal Pump |
| Nominal Efficiency | 91.7 % |
| Phase | Three |
| Full Load Amps | 7.2 |
| Ins. Class | F |
| Motor Mounting Position | Horizontal |
| Motor Service Factor | 1.25 |
| Motor Frame Material | Aluminum |
| Motor Mounting Type | Rigid Base |
| Overall Length | 23 3/4 in |
| Max. Ambient Temp. | 40 Degrees C |
| Body Dia. | 11.3 in |
| Bearing Protection | Shaft Shields |
| Weight | 105 lb |
| Part Winding Start Capable | No |
| Max. SF Amps | 9.0 |
| Regreasable Bearings | Regreasable Bearings |
| Duty Cycle | Continuous |
| Height | 10 1/4 in |
| No. of Speeds | 1 |
| Bolt Circle Dia. | 3/4 in |
| Conduit Box Position | F1 |
| Motor Shaft Design | 1.25 |
| Country of Origin (subject to change) | Mexico |
| Package Quantity | 1 |
Motor, 3PH, 7.5HP, 1800,575V, TE JP, U.S. Motors, Mfr#: UJ7P2GP
$948.99
Free shipping will be applied on orders over $50
Pump Motor, Bearing Protection Shaft Shields, Body Dia. 11.3 in, Bolt Circle Dia. 3/4 in, Conduit Box Position F1, Duty Cycle Continuous, Frame 213, Hz 60 Hz, Full Load Amps 7.2, Height 10 1/4 in, HP 7 1/2, Ins. Class F, Length Less Shaft 15 5/8 in, Max. Ambient Temp. 40 Degrees C, Max. SF Amps 9.0, Motor Application Centrifugal Pump, Motor Design 3-Phase, Motor Efficiency Group Premium Efficient, Motor Enclosure Design Totally Enclosed Fan-Cooled, Motor Frame Material Aluminum
9999 in stock
Subtotal:
$948.99
You must be logged in to post a review.
Reviews
There are no reviews yet.