| Property | Value |
|---|---|
| Output Watts | 50 W |
| HP | 50 |
| RPM Range | 1,501-1,600 |
| Phase | Single |
| Voltage | 230V AC |
| Motor Shaft Rotation | CCW |
| Nameplate RPM | 1,550 |
| Item | Shaded Pole Unit Bearing |
| Max. Ambient Temp. | 40 Degrees C |
| Motor Enclosure Design | Totally Enclosed |
| Motor Service Factor | 1 |
| Shaft Dia. | 3/8 in |
| Motor Thermal Protection | Impedance |
| Motor Design | Shaded Pole |
| Motor Application | HVAC/R |
| Includes | (4) Mounting Screws (2 to 35 W); Speed Nut; Vibration Dampener Hub Washer |
| Hz | 60 Hz |
| Standards | CSA Certified, UL Listed |
| Motor Mounting Position | All Angle |
| Motor Mounting Type | Rigid Base |
| Overall Length | 8 3/16 in |
| Body Dia. | 4 in |
| Full Load Amps | 0.90 A |
| Motor Bearings | Unit |
| Features | Cast Iron Housing, Impedance Protected, Individually Boxed, Permanently Lubricated Bearings |
| Application | Evaporator or Condenser Fan Motors |
| No. of Speeds | 1 |
| Country of Origin (subject to change) | Mexico |
| Package Quantity | 1 |
Motor, 50W, 1550RPM, 60HZ, 230V, CCWLE, U.S. Motors, Mfr#: 2134
$173.99
Free shipping will be applied on orders over $50
Shaded Pole Unit Bearing, Single Phase, Motor Design Shaded Pole, 50 HP, Nameplate RPM 1,550, No. of Speeds 1, Voltage 230V AC, 0.90 A Full Load Amps, Output Watts 50 W, 60 Hz Hz, Motor Service Factor 1, Motor Thermal Protection Impedance, Max. Ambient Temp. 40 Degrees C, Motor Shaft Rotation CCW, Motor Enclosure Design Totally Enclosed, Motor Mounting Type Rigid Base, Motor Mounting Position All Angle, Shaft Dia. 3/8 in
9999 in stock
Subtotal:
$173.99
You must be logged in to post a review.
Reviews
There are no reviews yet.