| Property | Value |
|---|---|
| For NEMA Frame | 48 |
| Outside Dia. (In.) | 2 1/2 in |
| Inside Dia. (In.) | 1 11/16 in |
| Thickness (In.) | 13/32 in |
| Package Quantity | 2 |
| Item | Motor Mounting Ring |
| Replaces | Mounting Rings on Ring-mounted Motors |
| Type | Circle |
| Inside Diameter | 1 11/16 in |
| Overall Depth | 13/32 in |
| Ring Interior Shape | Circle |
| Outside Diameter | 2 1/2 in |
| Number of Pieces | 2 |
| Material | Rubber |
| Compatible NEMA Frame Size | 48 |
| Country of Origin (subject to change) | United States |
Mounting Ring, 2 1/2 In OD, Unbonded, PK2, Genteq, Mfr#: GA460
$24.99
Free shipping will be applied on orders over $50
Motor Mounting Ring, Ring Interior Shape Circle, Outside Diameter 2 1/2 in, Inside Diameter 1 11/16 in, Overall Depth 13/32 in, Compatible NEMA Frame Size 48, Package Quantity 2
9999 in stock
Subtotal:
$24.99
You must be logged in to post a review.
Reviews
There are no reviews yet.