| Property | Value |
|---|---|
| Frame | 3.3 |
| HP | 1/8 HP |
| Item | Motor |
| Motor Application | OEM Replacement |
| Motor Design | Permanent Split Capacitor |
| Motor Enclosure Design | Open Air-Over |
| Motor Mounting Type | Extended Studs |
| Motor Shaft Rotation | Counterclockwise Shaft End |
| Motor Sub Application | Condenser Fan |
| Motor Thermal Protection | Automatic |
| Nameplate RPM | 3200 rpm |
| No. of Speeds | 1 |
| Number of Shafts | 1 |
| OEM Replacement Brand | Reznor |
| Phase | 1 |
| RPM Range | 3001-3600 |
| Shaft Dia. | 5/16 |
| Shaft Length | 3-1/4 |
| Voltage | 480V |
| Motor Bearings | Ball |
| Replacement For | 7162-0396 |
| Ins. Class | B |
| Max. Ambient Temp. | 40 Degrees C |
| Length Less Shaft | 4 1/4 in |
| Duty | Air Over |
| Bolt Circle Dia. | 2-3/8 |
| Full Load Amps | 0.4A |
| Body Dia. | 3.3 |
| Capacitor Required | Included |
| Manufacturers Warranty Length | 1 yr. |
| Overall Length | 8.67 |
| Motor Shaft Design | Flat |
| Stud Size | #8-32 |
| Hz | 60 Hz |
| Motor Service Factor | 1.00 |
| Application | Fans and Blowers |
| Mounting Stud Pattern | 2 |
| Voltage Compatibility | 208-230/460V AC, 460V AC |
| Motor Frame Material | Steel |
| Weight | 5 lb |
| Usable @ 200V | No |
| Usable @ 208V | No |
| Country of Origin (subject to change) | Mexico |
| Package Quantity | 1 |
Motor, 1/8 HP, OEM Replacement Brand: Reznor Replacement For: 7162-0396, Fasco, Mfr#: D461
$305.99
Free shipping will be applied on orders over $50
Condenser Fan Motor, Single Phase, Motor Design Permanent Split Capacitor, 1/8 HP, Nameplate RPM 3,200, No. of Speeds 1, Voltage 460V AC, Full Load Amps 0.4 A, 3.3 in Frame, OEM Replacement Brand Reznor, Replacement For 7162-0396, Usable @ 208V No, Usable @ 200V No, 60 Hz, Motor Service Factor 1, Motor Thermal Protection Auto, Ins. Class B, Max. Ambient Temp. 40 Degrees C, Motor Shaft Rotation CCWSE, Motor Enclosure Design Open Air-Over, Motor Mounting Type Stud, Motor Frame Material Steel
9999 in stock
Subtotal:
$305.99
You must be logged in to post a review.
Reviews
There are no reviews yet.