| Property | Value |
|---|---|
| Item | Close-Coupled Pump Motor |
| Motor Design | 3-Phase |
| HP | 20 |
| RPM Range | 1,101-1,200 |
| Nameplate RPM | 1,180 |
| Voltage | 230/460V AC |
| Frame | 286JP |
| Motor Mounting Type | Face/Base |
| Motor Service Factor | 1.15 |
| Overall Length | 30 15/16 in |
| Motor Efficiency Group | NEMA Premium Efficient |
| Standards | CE Mark, CSA Certified, UL Recognized |
| Shaft Length | 8 1/2 in |
| Motor Shaft Design | Keyed, Threaded |
| Frame Material | Cast Iron |
| Motor Sub Application | Close-Coupled Pump |
| Inverter Rated | Yes |
| CC Number | CC003A |
| Motor Frame Material | Steel |
| Hz | 60 Hz |
| Ins. Class | F |
| Voltage Compatibility | 200-230/440V AC, 200-230/460V AC, 208-220/440V AC, 208-230/460V AC, 230/460V AC |
| Length Less Shaft | 22 1/2 in |
| Motor Bearings | Ball |
| Motor Shaft Rotation | CW/CCW |
| Motor Enclosure Design | Open Dripproof |
| Nominal Efficiency | 92.4 % |
| Full Load Amps | 52.5/26.3 |
| Phase | Three |
| Motor Application | Pump |
| Shaft Dia. | 1 1/4 in |
| Duty | Continuous |
| Motor Thermal Protection | None |
| Max. Ambient Temp. | 40 Degrees C |
| Green Certification or Other Recognition | NEMA Premium(R) Rated |
| No. of Speeds | 1 |
| Bolt Circle Dia. | 11 in |
| Motor Mounting Position | Horizontal |
| Height | 15 in |
| Usable @ 208V | No |
| Conduit Box Location | Exterior |
| Weight | 377 lb |
| Usable @ 200V | No |
| Inverter Rating | 10:1 Variable Torque, 2:1 Constant Torque |
| Duty Cycle | Continuous |
| NEMA Design | B |
| Conduit Box Position | F1, F2 |
| Country of Origin (subject to change) | Mexico |
| Package Quantity | 1 |
Close-Coupled Pump Motor, 20 HP, Marathon Motors, Mfr#: 286TTDBD6085
$3653.99
Free shipping will be applied on orders over $50
Close-Coupled Pump Motor, Bolt Circle Dia. 11 in, CC Number CC003A, Conduit Box Location Exterior, Conduit Box Position F1, F2, Duty Cycle Continuous, Frame 286JP, Hz 60 Hz, Full Load Amps 52.5/26.3, Height 15 in, HP 20, Ins. Class F, Inverter Rated Yes, Inverter Rating 10:1 Variable Torque, 2:1 Constant Torque, Length Less Shaft 22 1/2 in, Max. Ambient Temp. 40 Degrees C, Motor Application Pump, Motor Bearings Ball, Motor Design 3-Phase, Motor Efficiency Group NEMA Premium Efficient
9999 in stock
Subtotal:
$3653.99
You must be logged in to post a review.
Reviews
There are no reviews yet.