| Property | Value |
|---|---|
| Item | Oil Well Pumping Motor |
| Motor Design | 3-Phase |
| Motor Enclosure Design | Totally Enclosed Fan-Cooled |
| HP | 60 |
| Nameplate RPM | 1,140 |
| Frame | 405T |
| Motor Shaft Rotation | CW/CCW |
| Voltage | 208-230/460V AC |
| RPM Range | 1,101-1,200 |
| Motor Service Factor | 1.15 |
| Warranty | 1 1/2 yr |
| Motor Mounting Type | Rigid Base |
| Nominal Efficiency | 89.5 % |
| Overall Length | 39 3/4 in |
| Motor Mounting Position | Horizontal |
| Motor Sub Application | Oil Well Pump |
| Shaft Length | 7 1/4 in |
| Finish | Epoxy |
| Full Load Amps | 174.0-157.0/78.5 |
| Phase | Three |
| Ins. Class | F |
| Motor Bearings | Ball |
| Standards | CSA (LR38324), CSA (LR50962), UL (E104590) |
| Duty | Continuous |
| Motor Frame Material | Cast Iron |
| Motor Efficiency Group | Energy Efficient |
| Motor Thermal Protection | None |
| Length Less Shaft | 32 1/2 in |
| Shaft Dia. | 2 7/8 in |
| Motor Application | Pump |
| Ambient Temperature | 40 Degrees C |
| Voltage Compatibility | 200-230/440V AC, 200-230/460V AC, 208-230/460V AC, 460V AC |
| Frame Material | Cast Iron |
| Hz | 60 Hz |
| Base | Rigid |
| Motor Shaft Design | Keyed |
| Height | 19 9/16 in |
| NEMA Design | D |
| Usable @ 208V | Yes |
| Shaft Material | Carbon Steel |
| Conduit Box Location | Exterior |
| Usable @ 200V | No |
| Duty Cycle | Continuous |
| Weight | 1,203 lb |
| No. of Speeds | 1 |
| Body Dia. | 19.6 in |
| Conduit Box Position | F1 |
| Max. Ambient Temp. | 40 Degrees C |
| Manufacturers Warranty Length | 3 yr |
| Regreasable Bearings | Regreasable Bearings |
| Country of Origin (subject to change) | Multiple |
| Package Quantity | 1 |
Well Motor, 60 HP, 1140 RPM, 208-230/460, Weg, Mfr#: 06012ES3EOW405T-W22
$8778.46
Free shipping will be applied on orders over $50
Oil Well Pumping Motor, Body Dia. 19.6 in, Conduit Box Location Exterior, Conduit Box Position F1, Duty Cycle Continuous, Finish Epoxy, Frame 405T, Hz 60 Hz, Full Load Amps 174.0-157.0/78.5, Height 19 9/16 in, HP 60, Ins. Class F, Length Less Shaft 32 1/2 in, Manufacturers Warranty Length 3 yr, Max. Ambient Temp. 40 Degrees C, Motor Application Pump, Motor Bearings Ball, Motor Design 3-Phase, Motor Efficiency Group Standard Efficient, Motor Enclosure Design Totally Enclosed Fan-Cooled
9999 in stock
Subtotal:
$8778.46
You must be logged in to post a review.
Reviews
There are no reviews yet.