| Property | Value |
|---|---|
| Item | Pool Pump Motor |
| Voltage | 208-230/460V AC |
| Shaft Dia. | 5/8 in |
| HP | 1 1/2 |
| Nameplate RPM | 3,450/2,850 |
| No. of Speeds | 1 |
| RPM Range | 3,001-3,600 |
| Motor Shaft Rotation | CCW |
| Phase | Single |
| Length Less Shaft | 10 7/16 in |
| Motor Mounting Type | Face |
| Hz | 60 Hz |
| Motor Enclosure Design | Totally Enclosed Fan-Cooled |
| Standards | CSA Certified, UL Listed |
| Full Load Amps | 14.0/7.7-7.0 |
| Motor Bearings | Ball |
| Motor Application | Pump |
| Ins. Class | B |
| Motor Design | Capacitor-Start |
| Motor Service Factor | 1.15 |
| Shaft Length | 1 7/8 in |
| Frame | 56C |
| Max. Ambient Temp. | 40 Degrees C |
| Motor Thermal Protection | None |
| Bolt Circle Dia. | 5 7/8 in |
| Overall Length | 12 3/8 in |
| Max. SF Amps | 15.8/8.7-7.9 |
| Bearing Protection | Double Seals |
| Weight | 42 lb |
| Motor Shaft Design | Keyed |
| Nominal Efficiency | 81.8 % |
| Duty Cycle | Continuous |
| Conduit Box Position | F1 |
| Height | 8 1/2 in |
| Country of Origin (subject to change) | Mexico |
| Package Quantity | 1 |
Mtr, 1-1/2HP, 1725RPM, 115/208-230V, C-FACE, U.S. Motors, Mfr#: EC12B
$665.99
Free shipping will be applied on orders over $50
Pool Pump Motor, Bearing Protection Double Seals, Bolt Circle Dia. 5 7/8 in, Conduit Box Position F1, Duty Cycle Continuous, Frame 56C, Hz 60 Hz, Full Load Amps 14.0/7.7-7.0, Height 8 1/2 in, HP 1 1/2, Ins. Class B, Length Less Shaft 10 7/16 in, Max. Ambient Temp. 40 Degrees C, Max. SF Amps 15.8/8.7-7.9, Motor Application Pump, Motor Bearings Ball, Motor Design Capacitor-Start, Motor Enclosure Design Totally Enclosed Fan-Cooled
9999 in stock
Subtotal:
$665.99
You must be logged in to post a review.
Reviews
There are no reviews yet.