| Property | Value |
|---|---|
| Item | Non-Reversible Temp Indicator |
| Number of Temp. Positions | 4 |
| Shape | Dot |
| Temp. Point Range | 32 Degrees to 100 Degrees C |
| Temperature Points | 65 Degrees C, 71 Degrees C, 76 Degrees C, 82 Degrees C |
| Diameter | 0.56 in |
| Thickness | 0.013 in |
| Accuracy | +/-1% |
| Standards | ISO, NIST |
| Material of Construction | Mylar |
| Special Features | for General Purpose Maintenance, Allow Detection and Recording of Most Overheat Occurrences |
| Material | Mylar |
| Scale | Celsius |
| Number of Points | 4 |
| Graduations | 5 Degrees C, 6 Degrees C |
| Label Diameter | 9/16 in |
| Temperature Point Colors | Black |
| Temperature Points C | 65 Degrees C, 71 Degrees C, 76 Degrees C, 82 Degrees C |
| Orientation | Round |
| Temperature Point Range | 65 Degrees to 82 Degrees C |
| Design | Round Dot |
| Label Thickness | 0.016 in |
| Label Size | 9/16 in dia |
| Strip Color | Red |
| NSF Rated | No |
| Reversibility | Non-Reversible |
| Includes NIST-Traceable Certificate | Yes |
| Food Safe | No |
| Application | Design Evaluation of Heat Dissipation Study, General Purpose Maintenance |
| Temperature Label Type | General Purpose Non-Reversible Multi-Point |
| Country of Origin (subject to change) | United States |
| Package Quantity | 10 |
Non-Rev Temp Indicator, Mylar, PK10, Wahl, Mfr#: 444-065C
$36.69
Free shipping will be applied on orders over $50
Non-Reversible Temp Indicator, General Purpose Non-Reversible Multi-Point, Number of Points 4, 65 Degrees C, 71 Degrees C, 76 Degrees C, 82 Degrees C, Round, Pack Quantity 10, 9/16 in dia, Mylar, Dot, Package Quantity 10
9999 in stock
Subtotal:
$36.69
You must be logged in to post a review.
Reviews
There are no reviews yet.