| Property | Value |
|---|---|
| Item | F-Style Can |
| Capacity | 1 gal |
| Color | Silver |
| Shape | Rectangular |
| Length | 6-5/8 |
| Width | 4 5/32 in |
| Height | 9 1/2 in |
| Material | Steel |
| Opening Type | Screw Cap |
| Lid Included | No |
| Used For | Packaging Vegetable and Mineral Oils, Alcohols, Weak Acids and Alkalis and Organic Solvents |
| Finish | Tin-Coated |
| Lining | Lined |
| Includes | Metal Can; 1-1/4 |
| Temperature Range (F) | 300 Degrees to 350 Degrees F |
| Lined/Unlined | Lined |
| Handle | yes |
| Lid Type | Screw Top |
| Lid | Included |
| Depth | 6 5/8 in |
| Overall Height | 9 1/2 in |
| Includes Handle | Yes |
| Overall WXH | 4 1/8 in x 9 1/2 in |
| Overall HxDia. | 9 1/2 in |
| Overall Width | 4 1/8 in |
| Volume Capacity | 1 gal |
| Includes Lid | No |
| Overall Length | 6 5/8 in |
| Country of Origin (subject to change) | United States |
| Package Quantity | 1 |
Paint Can, 1 gal., Rectangular, EnjoyTool Select, Mfr#: MF128UL-125
$15.39
Free shipping will be applied on orders over $50
Paint Can, Includes Handle Yes, Lid Type Screw Top, Material Steel, Lining Lined, Overall Height 9 1/2 in, Overall Width 4 1/8 in, Shape Rectangular, Volume Capacity 1 gal, Color Silver, Includes Lid No, Overall Length 6 5/8 in
9999 in stock
Subtotal:
$15.39
You must be logged in to post a review.
Reviews
There are no reviews yet.