| Property | Value |
|---|---|
| Item | Panel Tachometer |
| Includes | Instructions |
| Display | 5 Digit LED |
| RPM | 5 to 999,990 |
| Accuracy | +/-0.0015% |
| Power Requirement | 100 to 240 V AC, 50/60 Hz |
| Resolution | up to 0.001 RPM |
| Input | Programmable Pulse Per Revolution |
| Manufacturers Warranty Length | 1 yr |
| RPM Resolution | 0.001 RPM |
| RPM Accuracy | 0.001% of Reading |
| Number of Digits | 5 |
| Calibration Certificate Type | NIST |
| Cutout Height | 1 3/4 in |
| Maximum RPM | 999,999 RPM |
| Input Voltage | 100V to 240V AC |
| Cutout Width | 3 9/16 in |
| Digital Display Screen Type | LED |
| Manufacturer Warranty Length | 1 yr |
| Output Current | 5 mA |
| Output Voltage | 5V DC |
| Minimum RPM | 5 RPM |
| DIN Size | 1/8 |
| Country of Origin (subject to change) | United States |
| Package Quantity | 1 |
Panel tachometer, 4 to 20mADC Output, Monarch, Mfr#: 6141-114110
$611.99
Free shipping will be applied on orders over $50
Panel Tachometer, Minimum RPM 5 RPM, Maximum RPM 999,999 RPM, RPM Accuracy 0.001 Percent of Reading, RPM Resolution 0.001 RPM, Number of Digits 5, DIN Size 1/8, Cutout Height 1 3/4 in, Cutout Width 3 9/16 in, Output Current 5 mA, Output Voltage 5V DC, Calibration Certificate Type NIST, Input Voltage 100V to 240V AC, Digital Display Screen Type LED, Manufacturer Warranty Length 1 yr, Includes Instructions
9999 in stock
Subtotal:
$611.99
You must be logged in to post a review.
Reviews
There are no reviews yet.