| Property | Value |
|---|---|
| Item | Piano-Style Jobsite Box |
| Material | Steel |
| Color | Brown |
| Width | 60 in |
| Depth | 31 in |
| Height | 39 in |
| Jobsite Box Product Grouping | Jobsite Piano Box |
| Features | Short Height w/ Site-Vault(TM) security system; 4-way EZ-Loader skid bolsters and slip-resistant textured powder |
| Nominal Outside Width | 60 in |
| Number of Shelves | 1 |
| Padlock Shackle Max. Dia. | 3/8 in |
| Jobsite Box Color Family | Brown |
| Use With Caster No. | Mfr. No. 1-321990 |
| Locking System | Padlockable |
| Handle Type | Recessed |
| Storage Capacity | 36.5 cu ft |
| Overall Width | 60 in |
| Casters Included | No |
| Number of Drawers | 0 |
| Nominal Outside Depth | 31 in |
| Nominal Outside Height | 39 in |
| Overall Height | 39 in |
| Includes Casters | No |
| Body Finish | Matte |
| Series | Jobox |
| Overall Depth | 31 in |
| Maximum Padlock Shackle Diameter | 3/8 in |
| Total Storage Capacity | 36.5 cu ft |
| Overall Height with Lid Open | 69 3/8 in |
| Jobsite Storage Type | Piano-Style Jobsite Box |
| Body Gauge | 16 ga |
| Compatible Caster Manufacturer Model No. | 1-321990 |
| Lid Style | Piano |
| Country of Origin (subject to change) | United States |
| Package Quantity | 1 |
Piano-Style Jobsite Box, Brown, 60 in W x 31 in D x 39 in H, Crescent Jobox, Mfr#: 2-688990-01
$1643.99
The Crescent JOBOX 2-688990-01 Piano-Style Jobsite Box is the perfect solution for your storage needs. It has a secure site vault system that will keep your tools safe and sound. With its 4-way EZ-Loader skid bolsters, you can easily slide this box into position. The slip resistant textured powder coating offers excellent grip while moving around heavy loads. The textured exterior makes it easy to clean and maintain the box's appearance after years of use. You can also attach casters to the bottom of this jobsite box so you can move it with ease. The Crescent JOBox is a durable tool storage solution that is built to last and sure to meet all your needs on the job site.
9999 in stock
You must be logged in to post a review.
Reviews
There are no reviews yet.