| Property | Value |
|---|---|
| Promotion Restriction | Not eligible for promotion |
| Item | Pneumatic Test Pressure Kit |
| For Use With | Fluke Pressure Calibrators |
| Function | Pneumatic Pressure, -12.7 psi to 600 psi |
| Adapter Thread Fitting (F)NPT | 1/8 and 1/4 |
| Features | Generate Pressure upto 600 psi (40 bar) with the 700PTP-1 Test Pump |
| Includes | Hard Case, Transmitter Test Hose Kit |
| Accessory Type | Pneumatic Test Pump |
| Thread Type | NPT |
| Compatible with Series | 700G |
| Thread Size | 1/4 in (NPT - Female), 1/8 in |
| Product Type | Pneumatic Test Pressure Kit |
| Compatible with Manufacturer Model Number | Fluke Pressure Calibrators |
| Country of Origin (subject to change) | Malaysia |
| Package Quantity | 1 |
Pneumatic Test Pump, -12.7 psi to 600 psi, Fluke, Mfr#: FLK-700PTPK2
$1991.84
Free shipping will be applied on orders over $50
Pneumatic Test Pressure Kit, For Use With Fluke Pressure Calibrators, Function Pneumatic Pressure, -12.7 psi to 600 psi, 1/8 and 1/4 Adapter Thread Fitting (F)NPT, Features Generate Pressure upto 600 psi (40 bar) with the 700PTP-1 Test Pump, Includes Hard Case, Transmitter Test Hose Kit
9999 in stock
Subtotal:
$1991.84
You must be logged in to post a review.
Reviews
There are no reviews yet.