| Property | Value |
|---|---|
| Promotion Restriction | Not eligible for promotion |
| Item | Power Quality Analyzer |
| Sampling Rate | 1 MHz, 256 sec/cycle |
| Phase | 3 |
| Includes | Energy Logger with Fluke Connect |
| Max. Watts | 1.56 GW |
| Kit Current Capability | 3 to 3,000 A |
| Display | Color LCD Touch Screen |
| Peak Capture | Yes |
| Max. AC Amps | 1,000 A |
| Storage | 2 GB |
| Power Factor | -1 to 1 |
| Voltage Channels | 4 |
| Min. Transient Duration | 200 nS |
| Display Resolution | 480 x 272 |
| Crest Factor | Less Than 3 |
| Safety Rating | CAT III 1000V, CAT IV 600V, IEC 61010-1, IEC 61010-2-031 |
| Calibration Frequency | 42.5 to 69 Hz |
| Max. DC Amps | 1,000 A |
| Max. DC Voltage | 1,000V |
| Max. AC Voltage | 1,000 |
| Current Accuracy | +/-0.1% |
| Data Logging | Yes |
| AC Response | 7 kHz |
| Current Channels | 5 |
| Max. VA | 1,000 TVA |
| Voltage Accuracy | +/-10% |
| Harmonic Capture Range | 50th |
| Calibration Certificate | Included |
| Manufacturers Warranty Length | 2 yr |
| Communication Protocol | Bluetooth, USB-A, USB-Mini, Wi-Fi |
| Maximum AC Current Measured | 1,500 A |
| For Phase | Single; Split; Three |
| IP Rating | IP50 |
| Country of Origin (subject to change) | Romania |
| Package Quantity | 1 |
Power Quality Analyzer, 480 x 272 Display, Fluke, Mfr#: FLUKE-1732/EUS
$5359.99
Free shipping will be applied on orders over $50
Power Quality Analyzer, Calibration Certificate NIST, Current Channels 5, For Phase Single; Split; Three, Includes Energy Logger with Fluke Connect, Maximum AC Current Measured 1,500 A, Peak Capture Yes, Power Factor -1 to 1, Voltage Channels 4, Calibration Frequency 42.5 to 69 Hz, Communication Protocol Bluetooth, USB-A, USB-Mini, Wi-Fi, Crest Factor Less Than 3, Current Accuracy +/-0.1 Percent, Display Resolution 480 x 272
9999 in stock
Subtotal:
$5359.99
You must be logged in to post a review.
Reviews
There are no reviews yet.