| Property | Value |
|---|---|
| Item | AC Gearmotor |
| Overall Length | 13.6 in |
| Rotation | CW/CCW |
| Lubrication | Semi-Fluid Grease |
| Gear Ratio | 30.1:1 |
| Phase | Three |
| Shaft Orientation | Right Angle |
| Application | Light Industrial, Light to Medium Conveying |
| Housing Material | Aluminum |
| Motor Duty Class | Continuous |
| Maximum Output Speed | 53 RPM |
| Overall Height | 7.74 in |
| Frequency | 90 Hz |
| Features | Higher Torque Capability, Quieter Operation, Unmatched Energy Efficiency, Upto 4X more Efficient than Traditional Technology Right Angle Gearmotors |
| Mounting Orientation | Any Angle |
| Number of Stages | 2 |
| Keyway Width | 1/4 in |
| Housing Material Finish | Clear Coated |
| Operating Voltage | 230/460V AC |
| Full Load Current | 1.94/0.97 A @ 230V AC, 60 Hz |
| Maximum Ambient Temperature | 104 Degrees F |
| Motor Enclosure | Totally Enclosed Fan-Cooled |
| Overall Width | 5.86 in |
| Output Shaft Diameter | 1 1/4 in |
| IP Rating | IP40 |
| Output Face Bolt Circle Diameter | 3.74 in |
| Motor Insulation Class | B |
| Maximum Torque | 487 in-lb |
| Input Horsepower | 0.5 hp |
| Country of Origin (subject to change) | United States |
| Package Quantity | 1 |
Powerstar AC Gearmotor, 53RPM, 230/460V, Bison Gear & Engineering, Mfr#: 027-730K0030T
$1364.99
Free shipping will be applied on orders over $50
AC Gearmotor, Motor Enclosure Totally Enclosed Fan-Cooled, Maximum Torque 487 in-lb, Rotation CW/CCW, Mounting Orientation Any Angle, Operating Voltage 230/460V AC, Gear Ratio 30.1:1, Shaft Orientation Right Angle, Motor Insulation Class B, Motor Duty Class Continuous, Application Light Industrial, Light to Medium Conveying
9999 in stock
Subtotal:
$1364.99
You must be logged in to post a review.
Reviews
There are no reviews yet.