| Property | Value |
|---|---|
| Promotion Restriction | Not eligible for promotion |
| Item | Handheld Pressure Calibrator |
| Current Measurement Range | 0 to 24mA DC |
| Pressure Source | External |
| Voltage Measurement Range | 0 to 30V DC |
| Loop Supply Voltage | 24 V DC |
| Internal Pressure Measurement Range | -14 to 16 psi and -12 to 300 psi |
| RTD Type | Not Applicable |
| Pressure Modules | 700P Series (29 Ranges) |
| Measurement Functions | mA DC, Pressure, Temperature, VDC |
| RTD Temperature Range | -40 Degrees to 150 Degrees C |
| Pressure Range with External Modules | -15 psi to 10,000 psi |
| Source Current | 4 to 24mA DC |
| Manufacturers Warranty Length | 3 yr |
| Displayed Pressure Units | bar, cm wc, ft wc, in Hg, in wc, kg/sq cm, kPa, mbar, mm Hg, psi |
| Powered By | (4) AA Alkaline Batteries |
| Includes | Carrying Case, Test Leads |
| Internal Pressure Range Accuracy | +/-0.025% Full Scale |
| Calibration Certificate | NIST |
| Standards | CE, CSA, KCC, TUV |
| Display | Multiline LCD |
| Parameters Measured | AC Current, DC Current, DC Voltage, Pressure, RTD |
| Intrinsic Safety | Not Specified Intrinsically Safe |
| Pressure Measurement - Minimum | -12 psi |
| Pressure Measurement - Maximum | 300 psi |
| RTD Temperature - Maximum | 302 Degrees F |
| Digital Display Screen Type | LCD with Backlight |
| Current Measurement - Maximum | 24 mA |
| Parameters Sourced | AC Current, DC Current, DC Voltage, Pressure, RTD |
| Source Current - Minimum | 0 mA |
| Source Current - Maximum | 24 mA |
| Battery Size | AA |
| Voltage Measurement - Maximum | 30 V DC |
| Current Measurement - Minimum | 0 mA |
| Calibration Certificate Type | Traceable with data |
| Number of Batteries Required | 4 |
| Pressure Measuring Units | psi |
| Voltage Measurement - Minimum | 0 V DC |
| RTD Temperature - Minimum | -40 Degrees F |
| Pressure Measurement Accuracy | 0.025% Full Scale |
| Includes Batteries | Batteries Included |
| Battery Chemistry | Alkaline |
| Communication Protocol | HART |
| IP Rating | IP40 |
| Country of Origin (subject to change) | China |
| Package Quantity | 1 |
Pressure Calibrator, -12 to 300 psi, Fluke, Mfr#: FLUKE-721-1603
$3700.99
Free shipping will be applied on orders over $50
Handheld Pressure Calibrator, External Pressure Source, Measurement Functions mA DC, Pressure, Temperature, VDC, Internal Pressure Measurement Range -14 to 16 psi and -12 to 300 psi, Pressure Range with External Modules -15 psi to 10,000 psi, Loop Supply Voltage 24 V DC, Current Measurement Range 0 to 24mA DC, Source Current 4 to 24mA DC, Voltage Measurement Range 0 to 30V DC, RTD Temperature Range -40 Degrees to 150 Degrees C, Display Multiline LCD, Standards CE, CSA, KCC, TUV
9999 in stock
Subtotal:
$3700.99
You must be logged in to post a review.
Reviews
There are no reviews yet.