| Property | Value |
|---|---|
| Promotion Restriction | Not eligible for promotion |
| Item | Handheld Pressure Calibrator |
| Current Measurement Range | 0 to 24mA DC |
| Pressure Source | Internal Electric Pump |
| Loop Supply Voltage | 24 V DC |
| Internal Pressure Measurement Range | -12 to 300 psi |
| Internally Generated Pressure Range | 0 to 300 psi |
| Pressure Modules | 700P Ex Series (8 Ranges) |
| RTD Type | Not Applicable |
| Pressure Range with External Modules | 3000 psi |
| Measurement Functions | mA DC, Pressure |
| Safety Rating | ATEX II 1G EEx ia IIC T4, Class 1, Division 1, Group A-D |
| Calibration Certificate | NIST |
| Powered By | 9V Battery |
| Display | Multiline LCD |
| Includes | AC72 Test Clips, Protective Red Holster, TL75 Test Leads |
| Internal Pressure Range Accuracy | +/-0.05% Full Scale |
| Manufacturers Warranty Length | 3 yr |
| Standards | ANSI/ISA S82.01-1995, CAN/CSA C22.2 No 1010.2:1995, cCSAus, CE, IEC 61010-1-95 CAT I, 30 V |
| Displayed Pressure Units | bar, cm wc, in Hg, in wc, kg/sq cm, kPa, mbar, mm Hg, psi |
| Parameters Sourced | AC Current, DC Current, Pressure |
| Communication Protocol | Not Applicable |
| Number of Batteries Required | 1 |
| Pressure Measurement Accuracy | 0.05% Full Scale |
| Includes Batteries | Batteries Included |
| Current Measurement - Minimum | 0 mA |
| RTD Temperature - Maximum | Not Applicable |
| Calibration Certificate Type | NIST |
| Battery Chemistry | Alkaline |
| Pressure Measurement - Maximum | 20 psi |
| RTD Temperature - Minimum | Not Applicable |
| Source Current - Maximum | 24 mA |
| Intrinsic Safety | Intrinsically Safe |
| Current Measurement - Maximum | 24 mA |
| Digital Display Screen Type | LCD |
| Voltage Measurement - Minimum | 0 V DC |
| Pressure Measuring Units | bar, mbar |
| Pressure Measurement - Minimum | -830 mbar |
| Battery Size | 9V |
| Voltage Measurement - Maximum | 30 V DC |
| Parameters Measured | AC Current, DC Current, Pressure |
| Source Current - Minimum | 0 mA |
| Country of Origin (subject to change) | China |
| Package Quantity | 1 |
Pressure Calibrator, -12 to 300 psi, Fluke, Mfr#: Fluke-718Ex-300
$5465.99
Free shipping will be applied on orders over $50
Handheld Pressure Calibrator, Internal Electric Pump Pressure Source, Measurement Functions mA DC, Pressure, Internal Pressure Measurement Range -12 to 300 psi, Internally Generated Pressure Range 0 to 300 psi, Pressure Range with External Modules 3000 psi, Loop Supply Voltage 24 V DC, Current Measurement Range 0 to 24mA DC, Display Multiline LCD, Standards ANSI/ISA S82.01-1995, CAN/CSA C22.2 No 1010.2:1995, cCSAus, CE, IEC 61010-1-95 CAT I, 30 V
9999 in stock
Subtotal:
$5465.99
You must be logged in to post a review.
Reviews
There are no reviews yet.